Bratislavský kraj by chcel v regióne opäť zriadiť záchytku

Alkohol pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) má záujem v regióne opätovne zriadiť záchytku. Oznámil to predseda BSK Juraj Droba s tým, že v súčasnosti otvorili zákon o záchytkách a kraj sa k návrhu zákona odborne vyjadril.

„Návrh zákona je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní a naše pripomienky sú skôr žiadosťou o dialóg ako direktívy,“ uviedol Droba. Ako dodal, v rozpočte vie kraj vyčleniť nejaké peniaze na financovanie záchytnej služby, ale bude tiež apelovať na partnerov v samospráve aj v štáte, aby sa pridali k spoločnému modelu financovania.

Dôležité je rozdelenie kompetencií

Podľa riaditeľky Odboru zdravotníctva BSK Jany Ježíkovej sú pripomienky kraja k zákonu o záchytkách všeobecné. „Boli by sme radi, keby nový zákon upravoval napríklad rôzne možnosti zriadenia záchytiek, respektíve aby bolo jednoznačné, kto záchytky môže zriaďovať. Keďže pri tejto téme sa stretáva pôsobnosť viacerých rezortov, bolo by dobré vyjadriť pôsobnosť rezortu zdravotníctva, vnútra alebo aj iných rezortov. Bolo by tiež dobré, keby sa aj definovalo, čo to vlastne záchytka je, či slúži aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti alebo je to len priestor na detoxikáciu opitého človeka,“ vysvetlila ďalej Ježíková.

Dodala, že kraj navrhuje aj presné zadefinovanie personálneho obsadenia záchytky, či tam má byť lekár, zdravotnícky pracovník. „Takisto aby bolo definované aj materiálne vybavenie, a to hlavne preto, aby ten, kto bude prevádzkovať záchytku, si bol istý, že to poskytuje dobre a kvalitne,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva.

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica uviedol tri dôvody, prečo záchytky zanikli. „V prvom rade bol problém právny, a to najmä v súvislosti s ochranou osobných údajov. Druhý dôvod bol z hľadiska fyzickej ochrany personálu, ktorý je ohrozený a nie je tam zabezpečená trvalá ochrana. A tretí bol dôvod ekonomický, čiže financovanie,“ uzavrel Okruhlica.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk