Bratislavský kraj môže prísť o 5 milionov eur pre novelu zákona, chýbať budú v sociálnej oblasti a školstve

peniaze
Foto: ilustračné, pixabay.com

Novelu zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane navrhujú poslanci koaličnej strany Most-Híd.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) by prijatím novely zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka prišiel o päť miliónov eur ročne. „Táto suma pre BSK znamená napríklad financovanie ročnej prevádzky všetkých domovov sociálnych služieb alebo celej prímestskej autobusovej dopravy počas štyroch mesiacov,“ uviedol riaditeľ odboru financií BSK Ivan Bošňák.

Zvýšiť by sa mal z 19,2-násobku životného minima na 22,7-násobok. Podľa predsedu BSK Juraja Drobu môže prijatie novely ovplyvniť kvalitu služieb, ktorú kraj poskytuje, predovšetkým sociálne služby, financovanie škôl alebo opravy ciest.

Novely by mali byť prediskutované

Každému kraju chcú zobrať v priemere približne 6 miliónov eur bez toho, aby nám to vopred oznámili. Som rozčarovaný z toho, že navrhovatelia 8 mesiacov pred voľbami pretláčajú poslaneckú novelu zákona, namiesto toho, aby išli riadne cez vládny návrh zákona, ktorý podlieha medzirezortnému pripomienkovému konaniu,“ uviedol Juraj Droba.

Bratislavský kraj sa pripája k výzve Združenia samosprávnych krajov SK8, ktorá hovorí, aby navrhovatelia novely jej definitívne znenie najskôr prediskutovali so zástupcami samosprávnych krajov, ale aj miest a obcí, ktorých by sa návrh tiež negatívne dotkol.

Bratislavský primátor Matúš Vallo novelu zákona tiež kritizuje. „V prípade jej prijatia bude mať naše mesto ročný výpadok z príjmov 12 miliónov eur (mesto osem miliónov a mestské časti spolu štyri milióny eur). Z pohľadu mesta Bratislava je to prakticky čiastka za zimnú údržbu,“ uviedol Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk