Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavský samosprávny kraj odovzdal ocenenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: BSK - koláž Bratislavadeň
26. júla 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislavskykraj.sk Diskusia()

Bratislavský kraj odovzdal ocenenie Historická osobnosť regiónu významnému bratislavskému lekárovi

Cenu udeľuje Bratislavský samosprávny kraj každý rok. 

Výnimočné osobnosti Bratislavského kraja sú každý rok nominované na titul Historická osobnosť regiónu. V roku 2018 získal titul Eugen Suchoň, o rok neskôr Vladimír Dzurilla.

Tento rok sa vyberalo spomedzi 32 nominovaných. Ocenenie získal významny lekár, zakladajúci člen Slovenskej akadémie vied a profesor z Bratislavy Ladislav Dérer.

Životopis Ladislava Dérera

Dérer sa narodil v roku 1897 v hlavnom meste. Nastúpil na štúdium všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, ktoré dokončil na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Profesúru získal v roku 1945 v odbore patológia a terapia chorôb vnútorných.V rokoch 1945 – 1956 bol prednostom I. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Podarilo sa mu získať aj funkciu dekana. Svoje poznatky využil aj na Ústave experimentálnej medicíny SAV a na Československej akadémii vied. Zomrel v roku 1993 v Bratislave.

Po lekárovi je v Novom Meste pomenovaná Ulica Ladislava Dérera. Od roku 1970 nesie jeho meno aj Univerzitná nemocnica Bratislava – Nemocnica akademika Ladislava Dérera na Kramároch. Pri vstupe do nemocnice je osadená Dérerova pamätná tabuľa. Každoročne sa organizuje podujatie, na ktorom sa udeľuje Dérerova cena za prínos v oblasti internej medicíny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X