Bratislavský kraj plánuje použiť na nové projekty z oblastí ako školstvo, infraštruktúra či na pamiatky 9 miliónov eur z eurofondov

peniaze-bratislavsky-kraj-ma-schvaleny-rozpocet-na-novy-rok
Foto: ilustračné, GettyImages

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) plánuje použiť 9 miliónov eur z eurofondov na nové projekty.

V rámci programového obdobia 2014 – 2020 aktuálne kraj robí projekty za približne 25 miliónov eur a už predložil projekty za 10 miliónov eur. Ide predovšetkým o projekty na podporu odborného vzdelávania, modernizáciu cesty tretej triedy, podporu udržateľnej dopravy alebo rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky.

Jedným z pripravovaných projektov je aj zriadenie environmentálno-vzdelávacieho centra v bratislavskej mestskej časti Čunovo. Ekocentrum Čunovo sa stane vstupnou bránou do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Súčasťou projektu má byť aj rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Čunovský kaštieľ a jeho premena na denné ekocentrum pre celý kraj a prihraničné územie. Predpokladaný rozpočet projektu je približne 5,1 milióna eur a trvanie projektu je stanovené od roku 2019 do 2022.

Ďalším eurofondovým projektom, na ktorom pracuje BSK s Nadáciou Cvernovka, je projekt Kreatívne centrum Bratislava. Hlavným cieľom tohto projektu je podpora profesionálov z oblasti kreatívneho priemyslu, najmä začínajúcich umelcov, ako aj tvorba kultúrneho, spoločenského a vzdelávacieho programu s aktívnou účasťou verejnosti. Vytvorený priestor pre rozvoj kreatívneho talentu má za cieľ taktiež vznik nových pracovných miest. Podľa BSK má byť rozpočet daného projektu maximálne do päť miliónov eur.

Najväčšiu časť z eurofondov použil kraj na už realizovanom projekte modernizácie cesty medzi Rohožníkom a Malackami. Projekt je financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu v celkovej sume takmer 6,7 milióna eur. Dokončenie modernizácie očakávajú v priebehu tohto roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk