Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ucitelka-skola-platy-deti-skoly-zamestnanci-stare-mesto-sita.jpg
Ilustračná foto: SITA/Martin Medňanský
16. júla 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský kraj plánuje rozšíriť a zmodernizovať základné školy, investuje viac ako 30 miliónov eur

Spolu vyčlenilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na bratislavské základné školy 40 miliónov eur.

Tento rok je pripravených na zlepšenie základných škôl 31 miliónov eur, v budúcom roku sa dočerpá zvyšok investícií.

Na jeden projekt až 3 milióny

Základné školy Bratislavského kraja sa môžu uchádzať o podporu na zvyšovanie kapacít či úpravu areálov. Cieľom je pomôcť zabezpečiť dostatok miest pre žiakov a vyhnúť sa vyučovaniu na 2 zmeny.

Na jeden projekt môžu školy získať 3 milióny eur. Podmienkou je, aby investovali do tzv. smart škôl a vytvárali centrá vzdelávania, kultúry, športu a voľnočasových aktivít pre komunitu.

Financie môžu byť použité aj na zariadenie budovy ako zateplenie, tienenie, zelené strechy či využívanie alternatívnych zdrojov energie. Taktiež sa môžu dobudovať odborné učebne či zmodernizovať telocvične, jedálne a podobne.

Dlhodobý problém

Problém s nedostatkom miest pre žiakov trápi Bratislavský kraj dlhé roky. Aktuálne chýbajú tisícky miest a stovky tried. V kraji je 166 základných škôl, ktoré navštevuje približne 60-tisíc detí.

Veronika Remišová, ministerka investícií, tvrdí, že problém s miestami je najmä v hlavnom meste a priľahlých obciach, pretože tam stúpa počet nových obyvateľov.

„Deti musia veľakrát dochádzať do školy ďalej od svojho bydliska tam, kde ešte bolo voľné miesto. Preto prichádzame základným školám aj rodinám na pomoc s najnovšou výzvou z regionálneho programu,“ uzavrela ministerka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X