Bratislavský kraj podporuje duálne vzdelávanie v sektore obchodu a služieb

skola-studenti-ziaci-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Duálne vzdelávanie ponúka stredoškolákom možnosť študovať a získavať praktické skúsenosti naraz, pričom za prax vo firme dostanú aj štipendium.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) podporuje duálne vzdelávanie v sektore obchodu a služieb na stredných školách. Duálne vzdelávanie ponúka stredoškolákom možnosť študovať a získavať praktické skúsenosti naraz, pričom za prax vo firme dostanú aj štipendium, resp. plat.

Najväčšia výhoda duálneho vzdelávania je, že študentov vyškolí priamo ich budúci zamestnávateľ, tak, aby bol absolvent pripravený pre trh práce. Sú to ľudia, ktorí dostávajú pracovnú zmluvu do ruky už pred ukončením svojej školy,“ povedal na tlačovej besede predseda BSK Juraj Droba.

Zvyšovanie záujmu

V školskom roku roku 2019/2020 sa do systému duálneho vzdelávania zapojilo 15 škôl, celkovo podpísali zmluvy so 65 zamestnávateľmi, ktorí vzdelávajú v rámci duálu 279 študentov, z ktorých viac ako polovica je v prvom ročníku. Počet prvákov zapojených do duálneho vzdelávania sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 16 percent.

Kraj sa snaží poskytovať študentom duálneho systému viacero benefitov. „BSK poskytuje študentom ubytovanie v internátoch BSK za jedno euro mesačne a stravovanie v jedálňach za symbolickú cenu jeden cent,“ dodal Droba.

Príležitosti pre všetkých

Podľa predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martina Krajčoviča je štúdium obchodu sektorom, ktorý dáva príležitosť nájsť si prácu každému, kto má o to záujem.

Obchod je po priemysle druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Je to oblasť, ktorá ponúka istotu pracovného miesta a ďalšou výhodou je, že prevádzky máme všade, takže nie je potrebné pre prácu opustiť rodné mesto,“ povedal Krajčovič.

Finančné štipendium (plat) na praxi závisí od priemeru daného študenta. V prvom ročníku si študent zarobí od 150 – 200 eur. Ako si žiak postupne vylepšuje priemer známkami, tým pádom sa zárobok zvyšuje. „Výhodou duálu je aj to, že hneď po škole máte teoretické vedomosti a zároveň praktické skúsenosti. Vedela som, že po škole mám isté miesto, že môžem pracovať tam, kde to poznám a kde poznajú mňa,“ uviedla absolventka duálneho štúdia Ingrid Škrabáková.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk