Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze-euro-financie-hospodarenie-bratislavsky-kraj-gettyimages
Ilustračná foto: gettyimages
18. júna 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský kraj ušetril z rozpočtu 14 miliónov eur, plánuje ich vložiť do rezervného fondu

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ušetril 14 miliónov eur z celkového rozpočtu 176 miliónov eur na rok 2018.

Plánuje ich použiť na výdavky v budúcnosti a do rezervného fondu. Celkové výdavky v roku 2018 boli vo výške 162 miliónov eur a celkový dlh dosiahol 50 miliónov eur, pričom medziročný rast dlhu bol 5 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Na bežnú prevádzku minul kraj milióny eur

Do investičných projektov išlo v minulom roku 24 miliónov eur, v rokoch 2016 – 2017 to bolo spolu 25 miliónov eur. Do komunikácií a ciest investoval kraj 13 miliónov eur, do školstva 7 miliónov eur, do kultúry a cestovného ruchu jeden milión eur a do sociálnej oblasti a zdravotníctva dva milióny eur. Prostriedky z fondov Európskej únie predstavovali dva milióny eur.

Bratislavský samosprávny kraj použil na bežnú prevádzku zariadení vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 62 miliónov eur na školstvo, do sociálnej oblasti a zdravotníctva išlo 24 miliónov eur, na dopravu 20 miliónov, na komunikácie a cesty celkovo 7 miliónov alebo napríklad do kultúry a cestovného ruchu 5 miliónov eur. Zároveň celkové mzdové náklady Úradu BSK boli v roku 2018 o štyri percentá nižšie ako rok predtým.

Efektívne hospodárenie

Efektívne hospodárenie je výsledkom dobre práce ľudí a vzájomnej spolupráce. Dávame viac peňazí do kraja, darí sa nám budovať lepšie sociálne služby, opravovať a modernizovať školy, revitalizovať cesty, jednoducho robiť dobré a prospešné veci pre obyvateľov kraja,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Kraj financuje z úverov len 21 % investičných akcií. Na väčšinu investičných akcií si BSK zarobí bežným hospodárením. Takisto plánujú pokračovať vo financovaní tretieho sektoru a občianskych aktivít prostredníctvom dotácií v sume takmer 3 milióny ročne.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X