Časť Mestských lesov v Bratislave by sa mala premeniť na národný park. Jeho zonáciu už pripravuje pracovná skupina pod vedením architekta Petra Žalmana. Ako vo vyhlásení uviedol Jakub Mrva z Iniciatívy Naše Karpaty, zonácia je pre bratislavské lesy najlepším koncepčným riešením.
„Prináša jasné pravidlá pre maximálne citlivý rozvoj rekreačných miest a lepšiu ochranu prírody pri úplnom zachovaní voľného pohybu osôb. Prísnejšie pravidlá budú platiť najmä pri ťažbe dreva,“ zdôraznil s tým, že návštevníci lesoparku citlivo vnímajú najmä rušivú ťažbu dreva a želajú si zóny bez ťažby dreva, bez developerských projektov a motorových vozidiel.
Autentická príroda
Návrh odbornej skupiny rozdeľuje územie do troch zón. Prvou je zóna intenzívnej rekreácie, kam spadajú najobľúbenejšie a najviac navštevované miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany či Kačín. Ťažba dreva by sa podľa Mrvu mala postupne stať už len doplnkovou funkciou na menej ako polovici územia mestských lesov. Zonácia počíta aj s vytvorením rozsiahleho územia bez ťažby dreva. „V zóne kľudu bude mať prednosť autentická príroda. Vylúčená bude stavebná činnosť, ťažba dreva aj pohyb motorových vozidiel, ktoré sú pre návštevníkov rušivé. Naďalej sa však budú udržiavať turistické a cyklistické trasy,“ informoval Mrva.
Peniaze z rozpočtu
Člen pracovnej skupiny, ochranár Jaromír Šíbl tvrdí, že veľký problém je stále na Devínskej Kobyle, kde hospodári štát prostredníctvom Lesov SR. „Úroveň a spôsob ťažby na tomto území dostatočne nezohľadňuje jeho rekreačný potenciál, ale ani potrebu ochrany prírody masívu Devínskej Kobyly,“ vysvetlil. Podobný problém je pri prameňoch Vydrice, kde okrem štátu hospodári aj mesto Svätý Jur.
Pracovná skupina preto navrhuje rozšíriť rekreačné lesy aj o tieto územia a obnoviť takzvaný Veľký bratislavský lesopark. Poslanec za Ružinov a člen pracovnej skupiny Branislav Kaliský informoval, že práca pracovnej skupiny na príprave národného parku bude pokračovať. „Podarilo sa nám vyčleniť v ďalšom rozpočte peniaze na pokračovanie v začatej úspešnej práci a vysvetliť poslancom, aký poklad v podobe Karpát máme na území mesta. Výsledkom tejto etapy by malo byť detailnejšie rozpracovanie a schválenie zonácie, definitívne vyriešenie dopravy v území prípadne budovanie kúpeľného charakteru lokalít, ktoré sú na to zonáciou určené. Ambíciou pracovnej skupiny je spolu s Mestskými Lesmi, magistrátom a vládou pripraviť podklady pre vyhlásenie časti lesov v dotyku s Bratislavou za národný park,“ uzavrel Kaliský.