Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Auto parkovanie pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
25. októbra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský magistrát podáva trestné oznámenie za predražený prenájom áut v BVS

Vodárne podľa bratislavského primátora Matúša Valla prenájom preplatili o 4,5 milióna eur.

Bratislavský magistrát podáva trestné oznámenie za predražený prenájom motorových vozidiel v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). „BVS za štyri roky minula zbytočne 4,5 milióna eur na prenájom motorových vozidiel od svojej dcérskej spoločnosti Infra Services. My podávame trestné oznámenie v tejto veci na zatiaľ neznámeho páchateľa,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Výsledky kontroly mestského kontrolóra ukázali, že počet áut v BVS vzrástol z 217 v roku 2015 na 242 v roku 2018. Z áut, ktoré pribudli, bola väčšina osobných vozidiel, a to 24. Autá si BVS prenajímala od dcérskej spoločnosti Infra Services na základe uzatvorenej rámcovej zmluvy.

Infra Services dodávala autá pre BVS prostredníctvom subdodávateľov. Tento postup kontrolná skupina vyhodnotila ako obchádzanie účelu zákona o verejnom obstarávaní, keďže verejné peniaze sa takýmto spôsobom bez verejného obstarávania dostávajú k tretím subjektom.

Milióny za prenájom

Predmetom kontroly bol aj nájom za autá počas rokov 2015 – 2018. Ide o čiastku 9 151 737,44 eura bez DPH. Kontrolná skupina porovnala ceny nájmu vozidiel, ktoré pre BVS dodala Infra Services, s trhovou ponukou operatívneho leasingu iných dodávateľov.

Výsledkom tohto porovnania je, že ak by BVS riadne obstarala motorové vozidlá, napríklad formou operatívneho leasingu cez verejnú súťaž, mohla ušetriť viac ako 50 percent nákladov. BVS takýmto prenajímaním vozidiel prišla o viac ako 4,5 milióna eur.

Ďalším zistením bolo, že v BVS nekontrolovali využívanie služobných vozidiel na súkromné účely. V kontrolovanom období 2015 – 2018 vzrástol počet vozidiel využívaných na súkromné účely o 57,62 percenta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X