Bratislavský magistrát sprístupňuje verejnosti dáta cez nový portál

Bratislava.
Foto: ilustračné, pixabay.com

Na portáli sú napríklad dáta o mestských organizáciách, doprave alebo mestskej polícii.

Bratislavský magistrát pripravil open data portál, kde odbornej aj laickej verejnosti sprístupňuje dáta. Magistrát chce týmto spôsobom komunikovať a zároveň zapájať verejnosť do rozhodovacích procesov a taktiež ukázať svoje rozhodnutia prostredníctvom dát. „Princíp otvorených dát je jednoduchý, zverejnime dáta v strojovo čitateľnom a spracovateľnom formáte a nechajme ľudí – firmy – občianske združenia, nech z nich vyťažia maximum informácií,“ uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla.

Hlavné mesto pre verejnosť na portáli sprístupnilo viac ako 370 datasetov s 522 dátovými zdrojmi, ktoré pochádzajú z magistrátu, mestských organizácií, ale aj zo stránok Štatistického úradu SR, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva vnútra SR a mnohých ďalších ministerstiev a iných orgánov verejnej moci.

Pomoc verejnosti

V rámci mestských organizácií sa do zverejňovania zapojili napríklad Mestská polícia, Bratislava Tourist Board, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Dopravný podnik Bratislava či Mestské lesy. Ich spoločnou črtou je, že tvoria a poskytujú dáta o Bratislave.

Verejnosť môže na portáli taktiež nájsť napríklad priestorové dáta o cestách, námestiach, chodníkoch alebo budovách, prípadne o električkových alebo trolejbusových tratiach. Ich kombinácia s dátami z registra adries alebo vrstvou zobrazujúcou stromy či obyvateľov v základných sídelných jednotkách môže pomôcť verejnosti zreálniť informácie o tom, kde je ako hustá zástavba, koľko ľudí tam má trvalý pobyt a aká je tam cestná či chodníková vybavenosť.

Bezplatné Wi-Fi

Občania a návštevníci Bratislavy môžu v centre mesta využívať bezplatne Wi-Fi pripojenie na internet. Informácie koľko je užívateľov tejto služby, koľkí sú noví a koľkí sa k jej používaniu vracajú, v akých lokalitách, aká je dĺžka ich pripojenia či aký prehliadač používajú, sú tiež súčasťou open data portálu.

Bratislava sa týmto krokom stáva trendsetterom medzi samosprávami v oblasti otvorených dát a určite týmto nekončíme. Chystáme ešte podrobnejšie dáta o financovaní Bratislavy, územnom plánovaní, odpadovej politike. Z útvaru hlavnej architektky zasa dáta zverejňujúce informácie o hodnotení dopadov extrémnych horúčav a intenzívnych zrážok ako najčastejších prejavov zmeny klímy,“ dodal Bubla.

Open data portál je prístupný na tomto internetovom linku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk