Transparency International Slovensko kritizovala, že kandidáti nedostali dopredu čerstvé údaje o stave firiem, čím sa vytvárala nerovnosť v súťaži.
Bratislavský magistrát vyhlásil výberové konanie na šéfa Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB). Hlavné mesto taktiež hľadá po dvoch členov do predstavenstiev mestských podnikov Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), ktorí majú riešiť technické otázky a financie. Informoval o tom hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.
Proces výberu riaditeľa MIB aj členov predstavenstiev má byť rovnaký ako v prípade predsedov predstavenstiev, ktorých poslanci bratislavského zastupiteľstva schválili na poslednom júnovom zastupiteľstve. „Opäť sa bude riadiť jasnými pravidlami, pôjde o viackolový výber aj s verejným vypočutím kandidátov. Zároveň sme však zareagovali aj na pripomienky Transparency International Slovensko. Napríklad kandidáti dostanú pred vypracovaním štúdie o podniku relevantné aktuálne údaje o stave firmy, čo by ich malo postaviť na rovnakú štartovaciu čiaru,“ uvádza Bubla. Transparency International Slovensko kritizovala, že kandidáti nedostali dopredu čerstvé údaje o stave firiem, čím sa vytvárala nerovnosť v súťaži medzi uchádzačmi zvnútra firiem a ostatnými.
Štartovacia fáza rozvoja MIB je zabezpečená
Výberové konanie pozostáva zo zozbierania podkladov od uchádzačov, vyplnenie profesijného dotazníka, osobného pohovoru a overenia referencií uchádzača. Komisia následne vytvorí užší výber uchádzačov, ktorí dostanú za úlohu vypracovať rozvojový plán spoločnosti v súlade s očakávaniami mesta. Následne kandidáti absolvujú verejné i neverejné vypočutie, počas ktorých môžu okrem iných aj prezentovať svoj plán.
Metropolitný inštitút Bratislava vznikol 1. apríla 2019 a hlavné oblasti, ktorým sa MIB venuje, sú verejný priestor, územné plánovanie, doprava, architektonické súťaže, dátová politika, participácia a komunikácia a životné prostredie.
Rozvoj MIB je rozdelený do troch fáz. Zuzana Stanová, ktorá je poverená dočasným vedením inštitútu, zabezpečila prvú štartovaciu fázu. Od apríla do júna uskutočnili výberové konania a rozbehli prvotné aktivity, ako napríklad tvorba manuálu verejných priestorov, projekty Živé námestie na Námestí SNP a Kamennom námestí alebo príprava konceptu kúpeľov Grössling. V druhej fáze od júna do decembra 2019 sú hlavnými úlohami inštitútu územné plánovanie, doprava a životné prostredie. V tretej, poslednej fáze od januára do marca 2020, sa vybudujú analyticko – dátové útvary. Inštitút funguje zatiaľ v Primaciálnom paláci v priestoroch Archa.