Bratislavský magistrát vysadil tento rok množstvo zelene. Na celkovú výsadbu bola minutá mastná suma

Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Celková suma za výsadbu zelene v meste sa pohybuje v 6-cifernom čísle.

Mesto sa rozhodlo túto jar urobiť Bratislavu zelenšou. Celkovo bolo vysadených 29-tisíc rastlín či pribudli vysoké stromy na Trnavskom mýte.

Iniciatíva 10-tisíc stromov

Cieľom iniciatívy je do roku 2022 vysadiť v meste 10-tisíc stromov. Sadiť vo veľkom sa začalo ešte v roku 2019. Na výsadbu v rámci iniciatívy sa dá prispieť finančným príspevkom či je možné kúpiť pre niekoho strom v mestských častiach.

Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
Počas tejto jari sa vo veľkom sadili aj tulipány. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová informovala, že túto jar bolo vysadených 530 stromov a 886 krov. „V rámci náhradnej výsadby sme vysadili 320 stromov a 710 krov. Okrem toho sme vysadili kvetinové záhony v podobne letničiek a trvaliek v počte kusov 6264. Výsadba bude tento rok prebiehať hlavne na jeseň,“ upresnila Rajčanová.

Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
Vysadené sakury. Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Nové platany na Trnavskom mýte

Pomerne čerstvou novinkou je 5 statných platanov na Trnavskom mýte. Platany z rodu Platanus x acerifolia sa začali sadiť pred Novou tržnicou. Sú vysoké 12 metrov s obvodom kmeňa do 100 centimetrov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Realizačné práce na výsadbe stromov by mali byť ukončené do konca mája. „Príprava spočívala vo výkope 1,95 m hlbokej jamy so stromovým stubstrátom a 1,2 m hlbokými zakoreňovacími bunkami. Pod korunami vzrastlých platanov, ktoré ihneď schladia okolie a zároveň budú poskytovať rozľahlý tieň v tomto frekventovanom a horúcom priestore, pribudne ešte kvalitná dlažba a lavičky,“ priblížila projekt Rajčanová.

Celková suma výsadby

Zaujímali sme sa aj o výslednú sumu, ktorú za zeleň zacvakal magistrát. Vysadenie všetkých rastlín stálo 529 098 eur. Výsadba 1 platanu na Trnavskom mýte stála 7 500 eur (za 5 platanov je to suma 37 500 eur). Spolu teda výsadba zelene stála 566 598 eur.

K celkovej sume platanov Rajčanová dodala, že veľká časť financií je určená na prípravu prostredia, aby sa strom ujal a zakorenil. Časť financií je určená aj na starostlivosť o platany po výsadbe, ako napríklad zálievka párkrát týždenne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk