Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Bratislavský magistrát vysadil tento rok množstvo zelene. Na celkovú výsadbu bola minutá mastná suma

Celková suma za výsadbu zelene v meste sa pohybuje v 6-cifernom čísle.

Mesto sa rozhodlo túto jar urobiť Bratislavu zelenšou. Celkovo bolo vysadených 29-tisíc rastlín či pribudli vysoké stromy na Trnavskom mýte.

Iniciatíva 10-tisíc stromov

Cieľom iniciatívy je do roku 2022 vysadiť v meste 10-tisíc stromov. Sadiť vo veľkom sa začalo ešte v roku 2019. Na výsadbu v rámci iniciatívy sa dá prispieť finančným príspevkom či je možné kúpiť pre niekoho strom v mestských častiach.

Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
Počas tejto jari sa vo veľkom sadili aj tulipány.Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová informovala, že túto jar bolo vysadených 530 stromov a 886 krov. „V rámci náhradnej výsadby sme vysadili 320 stromov a 710 krov. Okrem toho sme vysadili kvetinové záhony v podobne letničiek a trvaliek v počte kusov 6264. Výsadba bude tento rok prebiehať hlavne na jeseň,“ upresnila Rajčanová.

Koľko eur stála výsadba zelene v Bratislave
Vysadené sakury.Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

Nové platany na Trnavskom mýte

Pomerne čerstvou novinkou je 5 statných platanov na Trnavskom mýte. Platany z rodu Platanus x acerifolia sa začali sadiť pred Novou tržnicou. Sú vysoké 12 metrov s obvodom kmeňa do 100 centimetrov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Realizačné práce na výsadbe stromov by mali byť ukončené do konca mája. „Príprava spočívala vo výkope 1,95 m hlbokej jamy so stromovým stubstrátom a 1,2 m hlbokými zakoreňovacími bunkami. Pod korunami vzrastlých platanov, ktoré ihneď schladia okolie a zároveň budú poskytovať rozľahlý tieň v tomto frekventovanom a horúcom priestore, pribudne ešte kvalitná dlažba a lavičky,“ priblížila projekt Rajčanová.

Celková suma výsadby

Zaujímali sme sa aj o výslednú sumu, ktorú za zeleň zacvakal magistrát. Vysadenie všetkých rastlín stálo 529 098 eur. Výsadba 1 platanu na Trnavskom mýte stála 7 500 eur (za 5 platanov je to suma 37 500 eur). Spolu teda výsadba zelene stála 566 598 eur.

K celkovej sume platanov Rajčanová dodala, že veľká časť financií je určená na prípravu prostredia, aby sa strom ujal a zakorenil. Časť financií je určená aj na starostlivosť o platany po výsadbe, ako napríklad zálievka párkrát týždenne.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X