Bratislavský Most SNP zaujal pred rokmi v zahraničí a má dvojičku, nájdete ju vo východnej Európe

Most SNP s dvojičkou
Foto: Facebook/ Ināra Auziņa, Google maps - koláž Bratislavadeň

Most Vanšu tilts nájdete v lotyšskej Rige. Ide o jeden z piatich mostov ponad rieku Daugava.

V 70. rokoch sa v Petržalke začala výstavba a vznikla potreba prepojenia oboch brehov Dunaja. Architekti prišli s návrhom Mosta SNP, ktorý prechádza popod hradný vrch.

Pre výstavbu mosta sa ukrojili značná časť Rybného námestia či domy na dunajskom nábreží. Medzi najznámejšími budovami, ktoré padli za obeť novému mostu, bola Neologická synagóga zbúraná v roku 1969.

Národná kultúrna pamiatka

O niekoľko dní ubehne 50 rokov od otvorenia Mosta SNP – ľudia sa po ňom prvýkrát prešli 26. augusta 1972. Zaujímavé je, že projekt tohto mosta skončil v architektonickej súťaži na 4. mieste a rozhodlo sa pre neho z ekonomických dôvodov.

Výstavba začala v roku 1967. Má vejárový dizajn a je zároveň jediným bratislavským mostom, ktorý nemá žiadny pilier v Dunaji. Zároveň ide o most s najväčším hlavným rozpätím v meste.

Most SNP
Skúška zaťaženia na Moste SNP. Foto: www.facebook.com

Most má celkovú dĺžku 430,08 metra, váži 7 537 ton a je vysoký 95 metrov. Po moste sa dostanú na druhý breh Dunaja okrem áut aj chodci a cyklisti. Po otvorení obsadil most v kategórii závesných mostov 4. miesto na svete.

Jedinečnou atrakciou mosta je reštaurácia UFO watch.taste.groove, ktorá sa kedysi volala Bystrica. Pri reštaurácii sa nachádza vyhliadka, ktorú obľubujú domáci i zahraniční turisti. Vo východnom pilieri mosta sa nachádza výťah a v západnom schodisko.

Most snp moda model.jpg
Most SNP v roku 1974. Foto: Karol Kállay, Slovenská národná galéria

Most je od 16. mája 2018 národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho netypickým dizajnom sa inšpirovali aj v zahraničí, okrem lotyšského mosta Vanšu tilts sa podobá aj na Donaubrücke Hainburg v Rakúsku.

Most SNP
Most SNP. Foto: ilustračné, Google maps

Most Vanšu tilts 

Ak sa vyberiete do mesta Riga, nezabudnite navštíviť kópiu slovenského mosta Vanšu tilts. Po otvorení sa Most SNP uvádzal ako skvelý príklad v rôznych svetových médiách.

Lotyšský most sa otvoril o niekoľko rokov neskôr ako ten slovenský – 21. júla 1981 pod názvom Gorkija tilts. Ide o jeden z piatich mostov ponad rieku Daugava. Most je dlhý 595 metrov a vysoký 109 metrov.

Vanšu tilts
Most Vanšu tilts. Foto: Facebook/ Aivars Makstnieks

Za posledné roky sa objavilo viac ako 10 prípadov, kedy sa ľudia pokúšali zdolať káble mosta. V roku 2012 sa mužovi podarilo vyliezť na káble a spáchal samovraždu. Po tomto incidente sa na káble nainštalovali drôty.

Vanšu tilts
Most Vanšu tilts. Foto: Facebook/ Ināra Auziņa

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk