Bratislavský portál otvorených dát navštívili už tisíce ľudí

Foto: RH
Foto: RH

Náklady na vývoj portálu s verejne dostupnými dátami predstavujú 1 200 eur.

Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý magistrát Bratislavy spustil koncom septembra, navštívili doteraz tisíce ľudí. Náklady na vývoj portálu sa dostali na úroveň 1 200 eur. Portál ponúkal v čase jeho spustenia 370 súborov dát z rôznych oblastí, teraz ich zverejňuje vyše 400.

Uviedol to hovorca Bratislavy Peter Bubla v tlačovej správe. Otvorené dáta predstavujú rôzne údaje, ktorými disponujú verejné inštitúcie a bezplatne ich poskytujú verejnosti. Okrem štatistických údajov sú to napríklad výstupy z rôznych meračov, priestorové údaje o námestiach, cestách či chodníkoch, alebo aj o tratiach vozidiel hromadnej dopravy.

Dáta sú dôležité nielen pre vývojárov a podnikateľov. Údaje o vývoji takých ukazovateľov v našom meste, ako napríklad dlhodobá pôrodnosť či počet obyvateľov mestských častí, počet sobášov a rozvodov, ale aj rôzne údaje z dopravy, kultúry či športu sú zaujímavé aj pre laickú verejnosť,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Portál opendata.bratislava.sk zbiera a na jednom mieste dáva záujemcom k dispozícii dáta, ktoré poskytli napríklad policajti, vodári či dopravný podnik,“ vysvetlil Bubla.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk