Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava
20. decembra 2019 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský portál otvorených dát ponúka už viac ako päťsto datasetov

Nové rozšírené vyhľadávanie na stránke a možnosti triedenia umožnia lepšiu orientáciu.

Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý hlavné mesto spustilo v septembri, poskytuje verejnosti už vyše päťsto dátových setov. Bratislavský magistrát sa tak za krátky čas stal jednou z najotvorenejších slovenských samospráv.

Náklady na vývoj a vytvorenie portálu boli približne tritisíc eur. Na portáli pribudla lišta s najnovšími datasetmi, takže ich netreba manuálne vyhľadávať. Nové rozšírené vyhľadávanie na stránke a možnosti triedenia umožnia lepšiu orientáciu.

Za necelé tri mesiace prevádzky navštívili náš portál otvorených dát tisícky návštevníčok a návštevníkov. Sme radi, že im dennodenne môžeme prinášať informácie z nových oblastí života v našom meste,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Rôzne zdroje dát

Datasety sú súbory dát z rôznych zdrojov. Ide napríklad o demografické údaje o obyvateľkách a obyvateľoch mesta a jednotlivých mestských častiach.

Návštevou stránky sa tak napríklad dá dozvedieť, aký je priemerný vek, dlhodobá pôrodnosť či rozvodovosť v jednotlivých mestských častiach, v akých oblastiach obyvatelia Bratislavy pracujú, ale napríklad aj koľko občianskych preukazov sa im podarilo zničiť alebo stratiť.

Na stránke možno nájsť aj informácie o návštevnosti múzeí, popularite verejnej mestskej wi-fi siete, či aktuálne údaje z cyklosčítačov umiestnených po meste.

Informácie o meste

Informácie, ktoré mesto takto sprístupňuje, prinášajú podrobnejšie a prehľadnejšie informácie o hlavnom meste. „Pribudlo aj zobrazenie priestorových dát na mape. Bratislavčanky a Bratislavčania si tak napríklad môžu pozrieť bariéry vo forme plotov, zábradlí či schodov, ale aj stromy či ich výruby alebo majetok mesta. A ako novinku pre budúci rok chystáme aj open API, ktoré bude poskytovať online dáta o pohybe prostriedkov mestskej hromadnej dopravy,“ dodal Vallo.

Sprístupňované údaje môžu pomôcť aj podnikateľom, ktorí vďaka nim môžu poskytovať kvalitnejšie produkty a služby. Môžu napríklad vyvinúť novú aplikáciu na lokalizáciu zdieľaných bicyklov, automatov na výdaj cestovných lístkov či free wi-fi lokalít.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X