Bratislavský samosprávny kraj a Ústav pamäti národa budú spolupracovať, ich spoločným cieľom je osveta

BSK: Spolupráca s Ústavom pamäti národa
Foto: SITA/BSK

Dôraz je na organizovanie osvetových a vzdelávacích aktivít o totalitných režimoch.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Ústav pamäti národa (ÚPN) podpísali memorandum o spolupráci. Cieľom je presadzovanie spoločných záujmov v otázkach pripomínania si historických výročí obdobia neslobody a spolupráca na vzdelávacích, osvetových, kultúrnych podujatiach a projektoch. „Je dôležité uchovávanie historických medzníkov pre ďalšie generácie. Aktuálne pracujeme s ÚPN na prípravách 30. výročia pádu železnej opony,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Bratislavský kraj a ÚPN v memorande deklarujú spoločnú vôľu k vzájomnej spolupráci vo všetkých oblastiach spoločného záujmu, vzájomnému informovaniu sa alebo výmene skúseností. Dôraz je najmä na šírení myšlienok slobody a demokracie prostredníctvom vzdelávacích, osvetových a kultúrnych podujatí a spolupráca pri zvyšovaní povedomia obyvateľstva kraja o praktikách totalitných režimov, ako i pri preukazovaní náležitej úcty a pamiatky obetiam totalitných režimov.

Festival Slobody aj pamätník

Ústav pamäti národa oceňuje dlhodobú spoluprácu s Bratislavským samosprávnym krajom pri organizovaní osvetových a vzdelávacích aktivít o období neslobody, ako aj pri zachovávaní pamiatky obetí totalitných režimov. Teší ma, že našu spoluprácu podpisom Memoranda symbolicky formalizujeme v roku 30. výročia pádu komunistického režimu,“ uviedol predseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy.

Bratislavský samosprávny kraj je už roky partnerom Festivalu Slobody, ktorý organizuje ÚPN. Spoločne odhalili pamätník pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obetiam železnej opony, ktorý pripomína 42 mien obetí a symbolizuje komunistické Československo, ktoré oddeľovala od slobodného sveta rieka Morava. Ďalej usporiadali spomienkové podujatie a zároveň odhalili pamätník obeti zločinu proti ľudskosti Hartmuta Tautza. Ústav pamäti národa spolu s BSK každoročne odovzdávajú dekréty veteránom protikomunistického odboja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk