Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oprava vozovky na Starých gruntoch obmedzí premávku linky 139, cesta
Foto: Ján Šutý © BratislavaDen.sk

Bratislavský samosprávny kraj chce získať kontrolu nad Regionálnymi cestami Bratislava

Kraj chce odkúpiť minoritný podiel od akcionára, čím by dosiahol 100-percentnú kontrolu nad spoločnosťou.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce získať úplnú kontrolu nad spoločnosťou Regionálne cesty Bratislava (RCB). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

BSK už má úplne pod kontrolou manažment spoločnosti RCB, ktorá spravuje cesty II. a III. triedy. Rozhodlo o tom mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti, ktoré schválilo zmenu stanov,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že BSK zároveň ohlásil zámer odkúpiť za symbolických 0,10 eura celý podiel od minoritného akcionára, čím by ovládol 100-percentný balík akcií. Rozhodovať o celom zámere bude Zastupiteľstvo BSK 26. júna.

Kvalitná údržba

Ak má BSK zabezpečovať kvalitnú údržbu ciest, musíme mať silný vplyv na firmu, ktorá sa o ne stará. V uplynulých mesiacoch sme analyzovali všetky dostupné scenáre, aby sme posilnili vplyv kraja v spoločnosti RCB a dospeli sme k jednoznačnému záveru, že prvým nevyhnutným krokom je získanie absolútnej manažérskej a majetkovej kontroly v spoločnosti,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba a doplnil, že kraj dosiahol v tomto smere prvý významný úspech.

Vyrokovali sme zmenu stanov, vďaka ktorej bude BSK obsadzovať všetkých členov predstavenstva aj dozornej rady,“ vysvetlil Droba. Kraj v súčasnosti vlastní 68 percent akcií, v spojení s doteraz platným znením stanov tak mal iba obmedzený vplyv na chod spoločnosti RCB.

Analýza modelu

Vedenie BSK zabezpečilo vypracovanie analýzy optimálneho modelu efektívneho fungovania cestného hospodárstva. V rámci nej boli posúdené všetky legislatívne prípustné varianty zabezpečovania správy a údržby ciest II. a III. triedy na území Bratislavského kraja.

Na realizáciu variantu, ktorý bol vyhodnotený v analýze ako najvhodnejší, je nutné okrem získania manažérskej kontroly pristúpiť aj k prevzatiu výlučnej majetkovej kontroly, a to formou odkúpenia celého 32-percentného podielu od minoritného akcionára za symbolických 0,10 eura. Týmto krokom by župa ovládla 100-percentný balík akcií,“ uvádza kraj.

Spresnenie odkúpenia

Ako ďalej spresnil predseda BSK, župa odkúpením minoritného podielu na seba v žiadnom prípade nepreberá záväzky minoritného akcionára voči spoločnosti RCB z titulu osobitných súkromnoprávnych vzťahov medzi spoločnosťou a minoritným akcionárom.

Treba otvorene priznať, že jedným z dôvodov, prečo potrebujeme vyriešiť fungovanie spoločnosti RCB, je aj fakt, že spoločnosť ku koncu roka 2019 vykázala záporné vlastné imanie. To sťažuje jej budúcu pozíciu pri získavaní bankových úverov alebo využívaní leasingu na účely obnovy strojového vybavenia,“ vysvetlil Droba a dodal, že okrem získania kontroly nad manažmentom spoločnosti BSK začal viesť rokovania s veriteľmi spoločnosti RCB.

Kvalitná a bezpečná doprava je jednou z priorít kraja. Vďaka majetkovému usporiadaniu v spoločnosti, ktorá sa stará o regionálne cesty, bude starostlivosť o cestné komunikácie efektívnejšia a transparentnejšie. Každé jedno ušetrené euro totiž znamená kvalitnejšiu údržbu regionálnych ciest, ktorú v konečnom dôsledku pocítia všetci občania,“ uzavrel Droba.

Zvyšovanie efektivity

Už krátko po nástupe nového vedenia začiatkom roka 2018 začal BSK pracovať na zvýšení efektivity a transparentnosti nakladania s verejnými financiami v akciovej spoločnosti RCB.

Kraj sprísnil kontrolu vykonaných prác a v roku 2019 pristúpil Úrad BSK dokonca k dodatkovaniu zmlúv so spoločnosťou RCB s cieľom ďalšieho zvýšenia dohľadu a možnosti kontroly nad jednotlivými úkonmi spoločnosti,“ uviedol BSK a dodal, že na rozdiel od minulosti je povinnou prílohou faktúr mimo iného aj výpis z GPS zariadení a podrobná fotodokumentácia vykonaných prác.

Úrad môže v zmysle vykonaných zmien kedykoľvek kontrolovať aj spôsob a postup zadávania zákaziek zo strany RCB voči tretím subjektom,“ vysvetlil kraj a doplnil, že dodatkami boli zároveň zrušené vybrané ustanovenia pôvodných zmlúv, ktoré boli z pohľadu BSK vyhodnotené ako zjavne nevýhodné.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X