Nadmerný výskyt komárov sa snaží bratislavská župa zvládnuť ekologickým spôsobom. K ich redukcii môžete prispieť aj vy.
„Slovensko je jednou z posledných krajín Európy, kde sa na reguláciu komárov ešte stále používajú aj chemické prostriedky. My sa to snažíme zmeniť a používame ekologické postreky BTI,“ uvádza Bratislavský samosprávny kraj na svojej stránke.
Ekologický postrek
Komáre sú prirodzenou súčasťou fauny a zároveň aj dôležitou súčasťou ekosystému. Ich úplným vyhubením by sa mohla narušiť biodiverzita a ohroziť prežitie iných živočíchov. A práve preto Úrad BSK vyvíja aktivity, ako pomôcť obyvateľom v najviac ohrozených lokalitách.
„S hlavným mestom v spoločnom projekte s rakúskymi obcami podporujeme ekologické postupy pre ochranu zdravia obyvateľov. Naša župa mapuje potenciálne liahniská a v rámci prevencie ich bude aj monitorovať, keďže rýchlosť vývinu vajíčok a lariev je rôzna v rôznych ročných obdobiach a počasí. Cieľom je obmedzenie chemických postrekov a ich dopadu na zdravie ľudí a biodiverzitu,“ informuje Bratislavský kraj.
Dodáva, že v Rakúsku sa na boj s komármi využívajú ekologické postupy, ktoré majú minimálny dopad na životné prostredie a zdravie ľudí. Sú dokonca účinnejšie.
Cieľom takýchto metód je znižovanie liahnucich sa komárov priamo v liahniskách. Jedna z týchto metód je práve aplikácia larvicídnych prípravkov na báze BTI (Bacilus thuringiensis israelensis).
Ako sa pred komármi chrániť
Zatiaľ čo sa pripravuje legislatíva, ktorá umožní používanie BTI na pozemkoch aj občanom, je potrebné sa zamerať na prevenciu. Bratislavský samosprávny kraj uvádza nasledujúce body, ako môžete prevenciou čo najlepšie prispieť k redukcii komárov:
- Neskladovať nepotrebnú vodu v rôznych nádobách (vedrá, kvetináče, sudy), ktoré môžu otočiť hore dnom alebo prikryť tak, aby sa v nich nezadržiavala voda.
- Čistiť odkvapy od upchatia lístím (v upchatých odkvapoch sa môžu liahnuť larvy komárov).
- Upravovať vegetáciu na súkromných a obecných pozemkoch kosením trávnikov.
- Odstraňovať plochy s ruderálnou vegetáciou (Vysoká tráva, prebytočné rastliny a kry poskytujú vhodné prostredie na úkryt komárov pri odpočinku. Zároveň tu sú počas dňa chránené pred priamym slnkom, nakoľko ich telo je náchylné na vysušenie.)
- Nasadiť ryby do záhradných jazierok.
- Umiestniť búdky pre vtáky a netopiere, ktoré sú prirodzenými predátormi dospelých komárov.
- Likvidovať druhy komárov, ktoré prezimovávajú v štádiu dospelcov v pivniciach a pod.
- Na miesta, kde sa množia komáre, aplikovať BTI (potrebné obstaranie obcou).