Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
21. septembra 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský samosprávny kraj požiada o nenávratný príspevok pre projekt Smart región BSK

Rozpočet projektu Smart región BSK je 2,5 milióna eur, projekt má pomôcť regiónu čeliť výzvam v oblasti dopravy, životného prostredia, sociálnej inklúzie či kvality života.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) požiada o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS) pre projekt Smart región BSK. Pomocou príspevku chcú vytvoriť „analyticko-strategickú jednotku, ktorá by pomáhala k lepšiemu nastavovaniu regionálnej verejnej politiky“. Uvádza sa to v dôvodovej správe návrhu na predloženie žiadosti o príspevok s tým, že cieľom je aj šetriť verejné peniaze.

Rozpočet projektu Smart región BSK je 2,5 milióna eur, projekt má pomôcť regiónu čeliť výzvam v oblasti dopravy, životného prostredia, sociálnej inklúzie či kvality života. Návrh na predloženie žiadosti o nenávratný príspevok schválilo 36 krajských poslancov z 39 prítomných, pričom nikto nehlasoval proti ani sa nikto nezdržal.

Rozvoj zdravotnej starostlivosti

Výsledkom realizácie projektu Smart región BSK má byť podľa projektového listu „implementácia princípov smart politík v regiónoch“. V praxi pôjde o vytváranie štúdií, analýz, stratégií, ktoré majú prispieť k boju proti nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy či pomôcť rozvoju zdravotnej starostlivosti v BSK.

Do celkového rozpočtu projektu 2,5 milióna eur ma príspieť Európsky sociálny fond čiastkou 1,25 milióna eur, 1,125 mil. eur má ísť zo štátneho rozpočtu a zvyšných 125-tisíc dofinancuje kraj zo svojho rozpočtu.

Na území kraja existuje opotrebovaná a nepostačujúca infraštruktúra cestnej dopravy, ktorá patrí k najvyťaženejším na území Slovenska,“ uviedli ďalej v dôvodovej správe s tým, že problém vidia aj v koľajovej a verejnej osobnej doprave, chýbajú totiž prestupné terminály, bus pruhy, záchytné parkoviská či cyklodopravné prepojenia. Kraj bojuje aj s množstvom ľudských aktivít, ktorých výsledkom je znečisťovanie ovzdušia, napríklad nadmernou tvorbou oxidu uhličitého (CO2).

Zdroje z pripravovanej výzvy

V kraji tiež narastajú životné náklady, v dôsledku čoho sa znižuje reálna mzda obyvateľov, pribúda populácia ohrozená chudobou a sociálnym vylúčením a zhoršuje sa dostupnosť bývania,“ napísali v návrhu. Kraj má kompetencie aj nástroje riešiť tieto problémy, potrebuje však mať k dispozícii kvantitatívne a kvalitatívne údaje, ktoré má zabezpečiť medzi inými aj projekt Smart región BSK.

Vďaka nemu sa má okrem iného aj pretransformovať Oddelenie stratégie a územného rozvoja na Inštitút regionálnej politiky Bratislavského kraja, čo v praxi znamená aj nárast počtu zamestnancov zo sedem na 14.

Bratislavskému kraju sa podarilo presvedčiť riadiaci orgán Operačného programu Efektívnej verejnej správy, aby aj BSK mohlo čerpať zdroje z pripravovanej výzvy, z ktorej predtým podporovali len menej rozvinuté regióny. „Tento trend budovania analyticko-strategických jednotiek je vidieť už dlhodobejšie na všetkých ministerstvách ako napríklad Inštitút finančnej politiky či Útvar hodnoty za peniaze na Ministerstve financií SR a iných ako aj v hlavnom meste SR, kde v tomto roku založili Metropolitný inštitút Bratislava,“ ďalej v dôvodovej správe.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X