Bratislavský samosprávny kraj zabezpečuje rekonštrukciu kaštieľa, tá vyjde na približne 3,7 milióna eur.

kaštieľ v Modre
Foto: SITA/Bratislavský samosprávny kraj

Kaštieľ bude v novom šate do jesene 2020.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rekonštruuje budovu Malokarpatského osvetového strediska v Modre v Pezinskom okrese od augusta 2018, ukončiť stavebné práce plánuje na jeseň 2020. Ako uviedla hovorkyňa kraja Lucia Forman, celkový rozpočet vyčlenený na obnovu kaštieľa je približne 3,7 mil. eur.

Z toho 10 percent hradí štát prostredníctvom štátneho príspevku a 5 percent ide z rozpočtu BSK. Zvyšok je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.

kaštieľ v Modre
Foto: SITA/Bratislavský samosprávny kraj

Kaštieľ v Modre má už novú strechu. Nejde iba o jedinú zmenu v areáli kaštieľa. V pláne je aj spevnenie vonkajšieho nosného múru a výstavba záhradného domčeka, skladu a skleníka. Oživia aj interiér prostredníctvom nových podláh, výmeny poškodeného stropu a murovania nových priečok. Projekt rekonštrukcie ovplyvňuje fakt, že kaštieľ je od roku 1963 Národnou kultúrnou pamiatkou, a teda všetky zásahy, vrátane farby okien a fasády, musí kraj konzultovať so zástupcami Krajského pamiatkového úradu.

kaštieľ v Modre
Foto: SITA/Bratislavský samosprávny kraj

Výsledkom rekonštrukcie by malo byť moderné kultúrno-kreatívne centrum regiónu s digitálno-dokumentačným strediskom aj študovňou a priestormi pre potreby výstav a podujatí. „Región potrebuje priestory, ktoré sú spoločným miestom pre rôzne podujatia, vzdelávacie či kultúrne aktivity, tak pre umelcov, žiakov, študentov, členov cechov, vinárov, vinohradníkov, ako aj verejnosť,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

kaštieľ v Modre
Foto: SITA/Bratislavský samosprávny kraj

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk