Bratislavský sudca stíhaný pre viaceré prieťahy v konaní žiada o návrat do funkcie

Sudca sud verdikt praca
Foto: ilustračné, GettyImages

Podľa Michala S. môžu za prieťahy jeho zdravotné problémy alebo vyhorenie, a taktiež skutočnosť, že mal na starosti viac ako 1000 spisov.

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR pokračuje disciplinárne pojednávanie s bratislavským sudcom Michalom S. stíhaným pre viaceré prieťahy v konaní. Sudkyňa spravodajkyňa na začiatku pojednávania oznámila, že disciplinárne obvinený požiadal o zrušenie dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu. Súd o žiadosti bude rozhodovať, ale v inom zložení senátu.

Sudca Okresného súdu Bratislava V pôvodne čelil spolu piatim disciplinárnym návrhom. V jednej z vecí súd už rozhodol v októbri 2022, keď Michalovi S. uložil disciplinárnu sankciu v podobe zníženia platu o 20 percent na dobu troch mesiacov za spolu 20 skutkov, v rámci ktorých nevypracoval načas rozsudok. Podľa návrhu predsedníčky Okresného súdu Bratislava V by však mal byť zbavený funkcie sudcu.

Dočasne pozastavený výkon funkcie

Disciplinárne obvinený ešte minulý rok na svoju obhajobu skonštatoval, že dôvodov na nevypracovanie viacerých rozsudkov v zákonnej lehote bolo viacero. Spomínal napríklad zdravotné problémy alebo vyhorenie, a taktiež skutočnosť, že mal na starosti viac ako 1000 spisov.

Tiež tvrdil, že po tom, čo zastavil konanie v jedom zo sporov o vyplatenie miliónových televíznych zmeniek, ktoré požadoval Marian Kočner, sa ho snažili zo súdu „vytlačiť“. Momentálne má Michal S. dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu. Zároveň podľa vlastných slov čelil aj trestným oznámeniam zo strany vedenia súdu.

Sudcovi sa v rámci návrhov na disciplinárne stíhanie vyčítajú aj neodôvodnené pracovné absencie a pôvodne aj to, že po pozastavení výkonu funkcie sudcu nevrátil na súd spisy, ktoré mal doma. Podľa dnes prezentovaných informácií však tak už urobil.

Kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiadala ešte začiatkom roka 2020 vtedajšieho ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal v prípade sudcu Michala S. Konkrétne od ministra požadovali, aby v prípade sudcu podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie.

Návrhu nakoniec v júni 2020 vyhovel disciplinárny senát Súdnej rady SR. Sudca 30. januára 2020 verejne vystúpil v súvislosti s prípadom zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu Marianovi Kočnerovi o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Kočnera Andrej Šabík. Michal S. tiež kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov na súde.

Prieťahy v rozhodovaní a komunikácia s Kočnerom

Rada okresného súdu argumentovala pri návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Michalovi S. prieťahmi v rozhodovaní či komunikáciou Kočnera cez aplikáciu Threema. Sudcu Michala S. v nej pritom spomínali pod označením „Slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Michal S. je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, Pavlom Ruskom a spoločnosťou Markíza Slovakia. Vo veci však nerozhodol, kým sa nezačalo viesť trestné konanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk