Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pes čaká na svojho nového majiteľa.
Foto: archívne, SITA
18. februára 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský útulok Polianky a útulky Slobody zvierat prijali vlani 6 856 psov a mačiek

Predsedníčka OZ Sloboda zvierat Pavla Dugovičová uviedla, že pandémia priniesla aj pozitívum, ktorým je nárast domácich adopcií. Domov si tak našli aj zvieratá, ktoré strávili v útulku tri či štyri roky.

Bratislavský útulok Polianky spolu s 23 regionálnymi útulkami Slobody zvierat prijali za minulý rok spolu 6 856 psov a mačiek.

Ide o zvieratá odchytené z ulíc, zväčša vyhodené, zranené a tiež tie, ktoré boli odobraté majiteľom Linkou proti krutosti z dôvodu zlej starostlivosti a týrania.

Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1 325 zvierat, nový domov si prostredníctvom adopcie našlo 4 843 zvierat. V tlačovej správe o tom informuje Sloboda zvierat.

Vrátené aj adoptované

Sloboda zvierat Bratislava prijala 2 148 zvierat (z toho 337 mačiek), pôvodnému majiteľovi vrátili 800 zvierat, osvojených do nových rodín bolo 1 250.

Všetky neoznačené prijaté zvieratá boli v zmysle vyhlášky o karanténnych staniciach a útulkoch začipované a kastráciu podstúpilo 900 útulkových zvierat.

Kastrácia a prehliadka mačiek

V rámci manažmentu populácie pouličných zvierat uskutočnila Sloboda zvierat v spolupráci s magistrátom hlavného mesta a OZ Mačky a OZ Pomoc pouličným mačkám z občianskeho rozpočtu magistrátu aj odchyt, kastráciu a veterinárnu prehliadku a ošetrenie 1 158 ferálnych mačiek z intravilánu hlavného mesta, Sloboda zvierat vykastrovala a vrátila do pôvodného prostredia ďalších 313 ferálnych mačiek.

Mesto vyčlenilo v rámci občianskeho rozpočtu na kastračný program 23 160 eur.

Pozitívum pandémie

Predsedníčka OZ Sloboda zvierat Pavla Dugovičová doplnila, že pandémia priniesla aj pozitívum, ktorým je nárast domácich adopcií. Výsledkom je, že si domov našli aj zvieratá, ktoré strávili v útulku tri či štyri roky.

V uplynulom roku narástol aj počet odchytených zabehnutých zvierat vrátených pôvodnému majiteľovi. Dôvodom je povinné čipovanie psov. Zákon o veterinárnej starostlivosti ukladá majiteľom psov povinnosť označiť svoje zviera mikročipom najneskôr do 12 týždňov veku, v prípade zmeny majiteľa skôr.

Útulky Slobody zvierat zabezpečujú okrem odchytov zabehnutých zvierat v obciach, karantenizáciu a umiestnenie zvieraťa v útulku, liečbu a veterinárnu starostlivosť, čipovanie, kastrácie a adopcie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X