Bratislavu by mohla mať železničné spojenie s Nitrou o niekoľko rokov, trať bude stáť asi 323 miliónov eur

Vlak
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com

Kedy bude nová železničná trať hotová, nedokázal šéf rezortu dopravy spresniť, keďže celý proces je zložený.

Bratislavu a Nitru už o pár rokov spojí železničná trať v hodnote 323 miliónov eur. Ministerstvo dopravy a výstavby vypracovalo k výstavbe železničnej trate štúdiu, ktorú čaká posúdenie zo strany Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií.

Uviedol to minister dopravy Andrej Doležal počas rokovania s predstaviteľmi Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) a mesta Nitra na čele s primátorom Marekom Hattasom.

Ako dodal minister dopravy, zvažovali rôzne alternatívy. Nová železničná trať by mala byť podľa aktuálnej predstavy rezortu 27 kilometrov dlhá, pričom na nej bude šesť mostov a dva podjazdy.

Nevedia kedy

Podľa ministra Doležala železničné spojenie hlavného mesta s Nitrou výrazne skráti cestovanie, a to pod 50 minút. Kedy bude nová železničná trať hotová, nedokázal šéf rezortu dopravy spresniť, keďže celý proces je zložený.

V prípade pozitívneho rozhodnutia ÚHP bude nasledovať posúdenie vplyvu na životné prostredie (EIA).

Potom príde rad na územné rozhodnutie, majetkovoprávne usporiadanie, získanie stavebného povolania a napokon fáza verejného obstarávania. „Potom pôjdeme do výstavby, a až potom sa bude strihať páska,“ podotkol Andrej Doležal.

Chýbajúce železničné spojenie

Na chýbajúce železničné spojenie Nitry s hlavným mestom upozorňovalo Zastupiteľstvo NSK aj v memorande, ktoré poslanci zaslali rezortu dopravy.

Poslanci sa však sťažovali aj na meškanie výstavby rýchlostnej cesty R8, ktorá má spojiť Nitru s regiónom hornej Nitry. Podobne očakávajú aj čo najrýchlejšiu, doteraz chýbajúcu, výstavbu diaľnic na území Nitrianskeho kraja.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom