Bude mať Bratislava autobusy na vodíkový pohon? Jazdiť by mohli do roku 2023

autobus, vodíkový pohon
Foto: ilustračný, Gettyimages

Dopravný podnik Bratislava (DPB) chce obstarať 20 autobusov na vodíkový pohon.

Prvé vodíkové autobusy by mohli jazdiť na prelome rokov 2022 a 2023. „Bratislavský dopravný podnik plánuje byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku. V prvej fáze projektu chce obstarať 20 vodíkových autobusov s dĺžkou do 12 metrov,“ uviedol hovorca DPB Martin Chlebovec.

Autobus na vodík by mohol prejsť na jedno natankovanie 350 kilometrov. Súťaž plánuje DPB vyhlásiť po posúdení kritérií, ktorá možno už bude tento august.

Zároveň chce DPB rozbehnúť viac bezemisových autobusov. Ak by sa mali porovnať s elektrobusmi, ich výhodou je vyšší dojazd či rýchle tankovanie.

„Nákup a prevádzka vodíkového autobusu je však trikrát drahšia ako pri dieselových variantoch. Vláda chce znižovať emisie a my chceme byť jej silným partnerom. Apelujeme preto na vytvorenie eurofondového programu, ktorý by podporil financovanie takýchto projektov,“ vysvetlil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

V prvej etape premýšľa DPB o nasadení vodíkového autobusu na vyťaženú linku 50. Trasa tejto linky totiž pretína viacero mestských častí, centrum mesta a križuje všetky električkové radiály. DPB by tak znížil emisie linky o 100 percent.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk