Bude mať Petržalka dostatok miesta pre deti v škôlkach? Plánuje otvoriť desať nových tried

Koronavirus skolka materská skola
Foto: ilustračné, GettyImages

V nasledujúcom školskom roku by malo do materských škôl nastúpiť až o 250 viac detí.

Petržalka chce od septembra otvoriť až desať nových tried pre škôlkarov. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

Od septembra by malo do verejných materských škôl (MŠ) v Petržalke nastúpiť až o 250 detí viac ako v minulom roku,“ uviedla hovorkyňa s tým, že najväčšia samospráva na Slovensku so 120-tisíc obyvateľmi má iba 24 škôlok.

Ani v tejto rokmi zanedbanej oblasti sa však nevzdávame. Len v školskom roku 2021 plánujeme otvoriť desať nových tried pre našich najmenších,” dodal starosta Ján Hrčka.

Povinné predprimárne vzdelávanie

Situáciu mestskej časti skomplikoval aj nový zákon o povinnom predprimárnom vzdelávaní. „Štát totiž rozhodol, že od nasledujúceho školského roka bude pre predškolákov, aj pre všetky deti, ktoré do 31. augusta dovŕšia vek piatich rokov, dochádzka do MŠ povinná. Nielen v Petržalke tak vznikla úplne nová skupina detí, ktorá predtým MŠ nenavštevovala,“ vysvetlila hovorkyňa.

Mestskej časti tak pribudne od septembra zhruba 142 nových predškolákov a ďalších približne 154 detí bude pokračovať v povinnom predprimárnom vzdelávaní pre odklad školskej dochádzky.

Stovky zamietnutých žiadostí

Riaditeľkám MŠ bolo tento rok doručených 1553 žiadostí o prijatie detí do petržalských škôlok. „Už teraz je však viac než zrejmé, že všetkým žiadostiam nebude vyhovené,“ spresnila Halašková s tým, že podľa predbežných výsledkov bude tento rok do petržalských MŠ prijatých 913 detí a 640 žiadostí bude zamietnutých.

Do skupiny neprijatých patrí 75 detí do dvoch rokov a 340 tých, ktoré tri roky dovŕšia do 31. augusta,“ spresnila hovorkyňa.

Zároveň dodala, že ak sa Petržalke podarí do konca roka vytvoriť všetkých desať nových tried, ktoré sú v zozname rekonštrukcií, počet neprijatých detí sa môže znížiť až o 250.

Rekonštrukcie priestorov

Vďaka rekonštrukcii existujúcich priestorov MŠ sa Petržalke už tento školský rok podarilo vytvoriť tri nové triedy pre 75 detí v MŠ Röntgenova, MŠ Turnianska a MŠ Lietavská.

Očakávame, že do septembra pribudne ďalších desať nových tried, konkrétne jedna v MŠ Lietavská, jedna v MŠ Iľjušinova, jedna v MŠ Turnianska 6, tri v MŠ Bohrova. V MŠ Turnianska 10 vznikne v priestoroch základnej školy kompletne nová štvortriedna MŠ,“ skonštatovala Halašková.

V prípade prvých troch menovaných MŠ sa na triedy prerábajú školnícke byty, v MŠ Bohrova sa upravujú priestory, v ktorých sídlilo Stredisko služieb školám a školským zariadeniam.

Náročná situácia

Do nových tried budú podľa starostu prednostne prijímané deti, ktoré sa do škôlok nedostali v uplynulých rokoch. Ján Hrčka tiež uviedol, že rokujú s developerom časti Slnečnice o kúpe objektu na vytvorenie ďalšej verejnej MŠ.

Situácia bude náročná aj z dôvodu, že ministerstvo školstva chce postupne dosiahnuť, aby malo každé dieťa garantované miesto v MŠ. Už teraz je jasné, že kapacity sa budú musieť naďalej zvyšovať a tie bude treba aj personálne riešiť,“ konštatuje Halašková.

Petržalka sa preto snaží motivovať učiteľov náborovým príspevkom, ktorý dosahuje pri niektorých zamestnancoch školských zariadení tisíc eur.

Učiteľov, ktorí uvažujú o presťahovaní sa do Bratislavy, Petržalka motivuje aj prednostným prenajímaním bytov vo vlastníctve mestskej časti,“ dodáva.

Budúci rok opäť viac tried

Mestská časť pracuje na tom, aby od septembra 2022 boli prijaté všetky deti staršie ako tri roky.

Trend ukazuje, že populačná krivka výrazným spôsobom najbližších pár rokov nenarastie. Budúci rok plánujeme otvoriť ďalších päť až šesť tried a okrem toho do siete školských zariadení plánujeme zaradiť aj bývalú MŠ Fedinova,“ uzatvára starosta Ján Hrčka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk