Bude sa protestovať proti zvieratám v cirkusoch. Toto všetko si musia zvieratá vytrpieť!

cirkus tiger drezura
SITA

Sloboda zvierat je za zákaz používania všetkých druhov zvierat na verejné vystúpenia a zákaz cirkusov so zvieratami na našom území

BRATISLAVA 30. júla – Protest proti drezúre a vystupovaniu zvierat v cirkusoch organizuje v piatok Sloboda zvierat pred cirkusom Metropol v Bratislave. Povolené zhromaždenie má poukázať na katastrofálne a stresujúce podmienky, v akých cirkusové zvieratá žijú. „Sloboda zvierat je za zákaz používania všetkých druhov zvierat na verejné vystúpenia ako aj za zákaz cirkusov so zvieratami na našom území. Túto požiadavku bude presadzovať aj do zákona na ochranu zvierat,“ uvádza organizácia vo vyhlásení. Zákaz vystupovania niektorých alebo všetkých divokých zvierat v cirkusoch už platí napríklad v Rakúsku, Chorvátsku, Grécku, Cypre, Holandsku, Portugalsku či Švédsku.

Väčšinu zvierat v cirkuse držia až 20 hodín denne v stiesnených klietkach bez možnosti výbehu. Mnohé z nich sú izolované a trávia hodiny až dni osamote, často na reťaziach. Výsledkom je stereotypné správanie sa, sebapoškodzovanie alebo agresivita. Slony sú napríklad mimo vystúpení pripútané za končatiny, ktoré majú doráňané a zapálené. Aj preprava cirkusových zvierat z mesta do mesta je silne stresujúca. Cvičitelia často nútia zvieratá k výkonom, ktoré nezodpovedajú ich prirodzeným schopnostiam, pričom používajú kruté metódy spôsobujúce bolesť. Panáčkovanie a tancovanie medveďov sa dosahuje prikladaním rozpálených doštičiek na ich chodidlá, píše Sloboda zvierat vo svojom stanovisku.

Slovensko nemá vlastné cirkusy so zvieratami a všetky cirkusy, ktoré sem zavítajú, majú povinnosť ohlásiť sa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, niektoré cirkusy si však túto povinnosť nesplnia. Veterinárny inšpektor musí v cirkuse vykonať kontrolu očkovania, zdravotného stavu zvierat, spôsobu ustajnenia, kŕmenia, manipulácie a o kontrole vyhotoviť záznam. Slovensko síce nemá v legislatíve úpravu týkajúcu sa priamo cirkusových zvierat, existujúca legislatíva však týranie zvierat zakazuje.

Protest sa uskutoční v piatok o 17:30 pred cirkusom Metropol na Uzbeckej ulici v Bratislave.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk