Buďme všímaví a podajme pomocnú ruku ľuďom v ohrození, zima je najťažším obdobím

Mestská polícia pomoc bez domova zima podchladenie
Foto: Mestská polícia Bratislava

Mestskí policajti monitorujú verejné priestory s cieľom poskytnúť pomoc. V minulosti sa stretli s prípadmi, keď ľudia trpeli podchladením a vďaka ich rýchlej reakcii sa im podarilo zachrániť život.

S príchodom mrazivých dní sa ľudia bez domova ocitajú v extrémnych podmienkach a každoročne bojujú o prežitie. Mestskí policajti sa tak venujú prípadom, kedy nízke teploty ohrozujú životy týchto ľudí.

V Bratislave žije niekoľko tisíc ľudí bez domova, ktorí sú v období zimy konfrontovaní so zvlášť náročnými podmienkami. Mestskí policajti monitorujú verejné priestory s cieľom poskytnúť pomoc. V minulosti sa stretli s prípadmi, keď ľudia trpeli podchladením a vďaka ich rýchlej reakcii sa im podarilo zachrániť život.

Pred dvoma rokmi jedna všímavá pani priviedla na Útvar zásahovej jednotky a kynológie ženu v seniorskom veku, ktorá v mínusových teplotách vyšla z bytu len v papučiach a takmer celú noc sa túlala po Starom Meste. Počas minuloročnej zimy nás zas všímaví ľudia upozornili na muža, ktorý v noci spadol do Štrkoveckého jazera. Z vody sa mu síce podarilo dostať samému, ale na brehu stuhol. Mestskí policajti sa oňho postarali a odovzdali do opatery záchranárov,“ uvádza Mestská polícia.

Mestskí policajti vyzývajú obyvateľov Bratislavy, aby boli v zimných mesiacoch pozornejší k svojmu okoliu. V prípade, že uvidia niekoho, kto je v núdzi alebo v zlom zdravotnom stave, môžu volať na linku mestskej polície 159 alebo rýchlej zdravotnej pomoci 155. Taktiež sa môžu obrátiť na mimovládne organizácie ako Depaul Slovensko, OZ Stopa alebo OZ Vagus.

Mestskí policajti v spolupráci s pracovníkmi mestského terénneho tímu monitorujú verejné priestranstvá a poskytujú materiálnu pomoc, ako sú spacáky, deky, rukavice, šály a čiapky, ľuďom bez domova. Obyvatelia Bratislavy môžu prispieť k záchrane ľudských životov tým, že budú všímaví k týmto osobám a poskytnú im pomocnú ruku alebo zavolajú odbornú pomoc, ak je to potrebné.

Každá forma, od malých gest až po zapojenie sa do projektov organizácií, je vítaná. Spoločným úsilím môžeme zmierniť utrpenie tých, ktorí sú v chladných dňoch bez domova.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk