Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Carlton hotel bratislava historia kolaz titulka.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: business.facebook.com

Spomienky na starú Bratislavu: Budova Hotela Radisson Blu Carlton patrí k ikonickým a jej história siaha až do 13. storočia

Gastronómia sa tohto miesta drží už stovky rokov. Menili sa len majitelia, ktorí budovy rekonštruovali, až vznikol komplex Hotela Radisson Blu Carlton.

Komplex Carlton má nevšedne dlhú históriu. Stojí totiž na mieste, kde už v 13. storočí existoval hostinec s názvom U labute. Okolo roku 1760 bol prestavaný na zájazdný hostinec s menom U troch zelených stromov. V tom čase tu boli aj stajne pre cestujúcich.

Ďalšou veľkou zmenou prešla budova v rokoch 1844 až 1846, kedy ho vtedajší majiteľ Johann Löwy nechal prestavať a premenoval ho na hotel U zeleného stromu. Na mieste vznikla podľa návrhu Ignáca Feiglera ml. trojposchodová budova s dvomi dvornými krídlami.

Hotel carlton 20 stor.jpg
Foto: business.facebook.com

Hotel v roku 1857 odkúpil Jakub Palugyay, ktorý tu už predtým vlastnil kaviareň. Práve v 60 rokoch 19. storočia vstúpil do „hry“ susediaci hotel National. Išlo o rožnú budovu, ktorú tiež časom prerobili na návrh Ignáca Feiglera. Nachádzala sa tu preslávené kaviareň Savoy.

V roku 1905 vzniklo v budove prvé kino dnešného Slovenska, to sa však v 1913 presťahovalo na Hviezdoslavovo námestie s názvom Mladosť. Dodnes funguje a považuje sa za najstaršie kino na Slovensku.

Carlton 1900.jpg
hotel Carlton okolo roku 1900Foto: business.facebook.com

V začiatkoch 20. storočia prebral hotel National Henrich Prüger. Neskončil však len pri Nationali, odkúpil aj vedľajší Gervayov dom a po smrti Karola Palugyaya aj hotel „U zeleného stromu“. Podarilo sa mu spojiť budovy do komplexu a v roku 1913 slávnostne otvoril impozantný hotelový komplex Savoy-Carlton.

Majiteľ Henrich Prüger nezabudol ani na niekdajších majiteľov a prejavil im úctu tým, že spojil ich mená a pomenoval tak svoj hotel. Carlton vznikol spojením mena Karla (Carl) a Antónie (Tonka) Palugyay.

Carlton 1916.jpg
Hotel Carlton okolo roku 1916.Foto: business.facebook.com

Ďalšími zmenami a prepojeniami prešla budova ešte aj po prvej svetovej vojne. Vtedy nadobudol svoju dnešnú podobu so šiestimi poschodiami a jednotnou fasádou.

Zaujímavosťou je, že si v hoteli nechala Mária Terézia zriadiť vlastnú izbu, prenocovali tu svetoznáme osobnosti ako Albert Einstein, Thomas Alva Edison, Alfred Nobel alebo Jules Verne.

Hotel carlton 1932.jpg
Hotel Carlton, rok 1932Foto: business.facebook.com
Hotel carlton 1940.jpg
Hotel Carlton v 40. rokoch 20. storočia, po vojne.Foto: business.facebook.com
Hotel carlton savoy.jpg
Hotel Carlton – interiér – 50. až 60.rokyFoto: business.facebook.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X