Budova starej Základnej školy na Charkovskej ulici sa zmení na múzeum

Charkovska_zs_maps.google.sk_.jpg
maps.google.sk

Mestská časť Devínska Nová ves sa dohodla na spolupráci s Múzeom školstva a pedagogiky. V budove školy vznikne múzeum.

Ide o zaujímavý a ambiciózny projekt, ktorého cieľom je obnova a využitie budovy starej Základnej školy na Charkovskej ulici, do ktorej sa tak prinavráti čulý pracovný ruch. Múzeum školstva a pedagogiky, ktoré v súčasnosti sídli na Hálovej ulici v Petržalke, bude mať budovu školy v dlhodobom prenájme.

Myšlienka spolupráce uzrela svetlo sveta ešte v roku 2013 počas natáčania slovensko-českého filmu Rukojemník. Film sa natáčal v priestoroch bývalej školy a historický inventár tried zabezpečilo práve múzeum školstva. Architektúra a história školy ich zaujala natoľko, že mestskú časť oslovili za účelom potenciálnej spolupráce.

Projekt je už v súčasnosti v plnom prúde. Mestská časť nedávno symbolicky odovzdala kľúče od Základnej školy zástupcom múzea. Múzeum postupne pristupuje k realizácii jednotlivých krokov smerujúcich k renovácii školy, aby sa neskôr mohlo presunúť do jej priestorov a začalo tak písať svoju novodobú históriu spätú s touto malebnou bratislavskou mestskou časťou,“ píše sa na stránke mestskej časti.

Revitalizácia školy má za cieľ jej modernizáciu, chce však zachovať jej pôvodnú historickú originalitu a vytvoriť priestor pre prácu múzea ako pamäťovo-ochrannej a kultúrno-spoločenskej inštitúcie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk