Budovu Obchodnej a priemyselnej komory v centre Bratislavy zrekonštruovali

Gorkeho obchodna rekonstrukcia.jpeg
Autor: Martin Viazanko, MiddleCap Group

Šesť zrekonštruovaných podlaží na Gorkého ulici poskytne priestor pre kancelárske priestory v pamiatkovej zóne Starého Mesta.

Národná kultúrna pamiatka, budova Obchodnej a priemyselnej komory zo začiatku 20. storočia v centre Bratislavy, je po piatich rokoch definitívne zrekonštruovaná. V tlačovej správe o tom informovala spoločnosť MiddleCap Real Estate.

Stavba bola v novembri 2018 skolaudovaná a v týchto dňoch ju realizátor rekonštrukcie odovzdal vlastníkovi – spoločnosti MiddleCap Group. Šesť zrekonštruovaných podlaží na Gorkého ulici poskytne 3 100 metrov štvorcových kancelárskych priestorov v pamiatkovej zóne Starého Mesta v Bratislave. Spoločnosť nezverejnila výšku investície.

Gorkeho obchodna komora rekonstrukcia.jpeg
Autor: Martin Viazanko, MiddleCap Group

Keďže je budova národnou kultúrnou pamiatkou, išlo tak o pamiatkovú obnovu, ktorej súčasťou bola reštaurátorská obnova pôvodných uličných a dvorových fasád, schodísk a spoločných reprezentačných priestorov. Stavebník sa pri rekonštrukcii držal projektu architektonickej kancelárie Petra Boudu a Ivana Masára, ktorá má s rekonštrukciou kultúrnych pamiatok a historických budov viac ako 30 ročné skúsenosti.

Samotné práce investor spustil v januári 2014 a ich výsledkom po päťročnom snažení bola aj konverzia vnútorného dvora na centrálnu spoločenskú a reprezentačnú komunikačnú halu s preskleným zastrešením,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Gorkeho obchodna priemyselna komora rekonstrukcia.jpeg
Autor: Martin Viazanko, MiddleCap Group

Súčasťou stavby sú aj repliky historických dvojkrídlových okenných výplní s izolačným dvojsklom na vonkajšom krídle a elektricky ovládateľnou vonkajšou drevenou lamelovou roletou. V interiéri je okrem iného zachované reprezentačné štukami zdobené kamenné schodisko s pôvodným kováčskym zábradlím z prelomu 19. a 20. storočia.

Stavbu v eklektickom slohu s charakteristickými nárožnými vežičkami, ktoré rekonštrukcia v interiéri plne otvorila, postavili v roku 1903 a je dielom architekta Jozefa Huberta, ktorú v prvej polovici 20. storočia dokončil Milan Michal Harminc.

Gorkeho obchodna rekonstrukcia.jpeg
Autor: Martin Viazanko, MiddleCap Group

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk