Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fablab eva vaskova.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Eva Vašková
13. augusta 2018 Zaujímavosti od Eva Vašková Diskusia()

Budúci programátori či inovátori? Začínajú možno práve v bratislavskej kreatívnej dielni FabLab

V bratislavskej kreatívnej dielni FabLab sa tlačí na 3D tlačiarňach, vyrezáva laserom, ale i programuje. Nové digitálne technológie sú tu pre všetkých so zaujímavým nápadom, ktorý by chceli zhmotniť. Tentokrát tu aktívne prázdninovali školáci. Každý jeden z nich získal aj nového kamaráta, vlastnoručne vyrobeného robota Otta.

Pracovné rušno, zvedavé pohľady, ale aj sústredenie sa s trochou napätia. Aj taký bol tábor digitálnych technológií v bratislavskom Fablabe. Dva týždňové turnusy navštívilo viacero šikovných školákov vo veku od 9 do 15 rokov. Vyrastú z týchto chlapcov a dievčat budúci programátori či inovátori?
Deti najviac ocenili najmä robota Otta, ktorého si vlastnoručne vyrobili a bol výsledkom ich celotýždňového snaženia sa. Naučili sa, ako si vyrobia jednotlivé jeho časti, ako ho poskladajú a ako doslova oživia naprogramovaním.

„Môj robot vie tancovať a dokonca a pískať,“ prezradil nám 10-ročný Adamko, ktorého práca so zátvorkami, nulami a jednotkami v programovaní mimoriadne bavila. Ako však i on, ale i viaceré deti poznamenali, najťažšou úlohou bolo robota vôbec poskladať. „Bolo ťažké pospájať všetky tie kábliky,“ doplnil Adamko. A našli i takí, ktorí myslia už aj na budúcnosť. „Toto sú také detské roboty, ale rád by som robil aj také užitočné roboty,“ smelo doplnil 11-ročný Miško.

Fablab eva vaskova 1.jpg
Eva Vašková

A kto by si myslel, že na takomto technickom tábore budú len chlapci, tak je na omyle. Aj 10-ročná Dorotka si krátila prázdniny v tomto tábore, a hoci pre ňu bolo programovanie o niečo náročnejšie ako pre chlapcov, robota Otta si pochvaľovala i ona. „Najviac ma zaujímalo vyrezávanie na laserovej rezačke, programovanie už bolo trochu ťažšie,“ povedala.

Kreatívne strávený čas

Či už chlapci, alebo dievčatá, všetci jednoznačne strávili prázdninový čas kreatívne a naučili sa niečo nové. Okrem robota Otta vyrábali napríklad rôzne malé hračky, originálne tričká či tašky. Raz možno dnes 12-ročný Adamko bude spomínať na svoje začiatky v tábore vo FabLabe ako úspešný programátor a o pár rokov budeme počuť veľké chvály na Miškových „praktických“ robotov. Zatiaľ sa tým svojím Ottom pochvália medzi spolužiakmi v škole.

Fablab Bratislava je priestor pre všetkých kreatívcov, dizajnérov, študentov či začínajúcich podnikateľov. Práve tu môžu pracovať s viacerými digitálnymi technológiami a realizovať svoje predstavy alebo si priamo overovať fungovanie prototypu, čo ocenia práve inovatívni podnikatelia. FabLab Bratislava podporuje aj Hlavné mesto Bratislava. Zapojený je i do medzinárodného projektu FabLabNet, ktorý tieto kreatívne priestory prepája a chce aby sa stali plnohodnotnou súčasťou inovatívneho ekosystému v rámci stredoeurópskeho regiónu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X