Budúcnosť divadla elledanse je otázna, predáva sídlo

elledanse, tanečné divadlo
SITA

Dramaturgička Slovenského národného divadla Darina Abrahámová upozorňuje, že bez systémovej viaczdrojovej podpory neštátna kultúra neprežije.

Nezávislé tanečné Divadlo elledanse sa pre nedostatok peňazí lúči so svojím priestorom na Miletičovej ulici v Bratislave. Doterajšie sídlo – budova bývalého bitúnku pri trhovisku na Miletičovej je na predaj.

„Odchádzame v situácii, keď má náš priestor všetko vybavenie potrebné pre divadlo,“ konštatovala na dnešnej tlačovej besede zakladateľka a umelecká riaditeľka Divadla a Tanečnej školy elledanse, choreografka Šárka Ondrišová. Ubezpečila, že občianske združenie elledanse plánuje pokračovať vo svojich divadelných aktivitách a rokuje o možnostiach hosťovania na iných bratislavských scénach.

Vo svojej činnosti bude pokračovať aj rozrastajúca sa Tanečná škola. Elledanse prinesie predstavenia na Miletičovej ulici do konca divadelnej sezóny, do júna. Zatiaľ však nie je podľa Ondrišovej jasné, kde budú ako hostia účinkovať v novej sezóne, teda od septembra. Posledná rozlúčka s priestorom bývalého bitúnku, ktorý posledných osem rokov slúžil najmä ako tanečná scéna, sa uskutoční 19. júna o 20. hodine.

Dôvodom odchodu elledanse z adresy na Miletičovej 17/B je trvalo neudržateľná finančná situácia divadla. „Napriek veľkému entuziazmu a pracovnému nasadeniu všetkých zainteresovaných nenachádzame iné východisko ako definitívne ukončenie prevádzkovania vlastnej divadelnej scény,“ zdôvodnila v tlačovej správe oznamujúcej odchod tanečnej scény z adresy na Miletičovej ulici Šárka Ondrišová.

Ako upozornila dramaturgička Slovenského národného divadla Darina Abrahámová, bez systémovej viaczdrojovej podpory neštátna kultúra neprežije. „Toto miesto malo svoje genius loci a nepovažujem za fér, že takto končí,“ zdôraznila Abrahámová.

Elledanse fungovalo osem rokov vďaka obetavosti mnohých dobrovoľníkov. Predstavenia – ich vznik a čiastočne aj reprízy, uvádzalo vďaka podpore z ministerstva kultúry. Na prevádzkové náklady dostávalo peniaze od súkromného podporovateľa – firmy Danicon holding, tento zdroj však od januára stratilo.

Na jeden kalendárny rok pritom elledanse potrebuje na prevádzku svojej scény približne 100-tisíc eur. Ondrišová podotkla, že za osem rokov nepocítili ani raz podporu zo strany ružinovskej samosprávy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk