Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulna foto netopiere a bunkre ts ba.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
autor: Mgr. Michal Noga
22. októbra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Bunkre už dnes obývajú netopiere

V lesoch v okolí Bratislavy sa nachádza niekoľko desiatok starých vojenských bunkrov z obdobia prvej svetovej vojny. Okrem svojej kultúrno-historickej hodnoty sú významné i z hľadiska ochrany prírody.

V zimnom období sa stávajú útočiskom pre chránené druhy živočíchov, najmä pre netopiere a salamandry. Tri najvýznamnejšie z nich Mestské lesy v Bratislave spolu s ochranármi na zimu uzavreli.

Netopiere vo vojenských bunkroch sledujeme už viac ako 25 rokov. Celoročne ich využívajú podkováre malé, v priebehu októbra a novembra sem prilietajú ďalšie druhy, najmä netopiere vodné, netopiere obyčajné a ucháče svetlé. Ukryté v skalných štrbinách, alebo voľne visiace tu prespia zimné obdobie a marci tieto miesta opúšťajú,“ približuje význam lokalít Michal Noga, z mimovládnej organizácie SAOLA – ochrana prírody.

Vojensk├i kaverna na ┼zeleznej studienke chr├inen├e zimovisko netopierov. foto _ m. noga.jpg
autor: Mgr. Michal Noga

Netopiere sú počas spánku citlivé na vyrušovanie. Opakované prebúdzanie ich stojí veľa síl, ktoré im potom chýba v jarnom období. Môže sa dokonca stať, že zoslabnuté jedince na jar uhynú alebo sa na vyrušované miesto budúcu zimu už nevrátia.

Najvýznamnejšie lokality budú uzavreté

V rámci projektu Živé podzemie, ktorý podporila Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU), boli tri najvýznamnejšie lokality v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave uzavreté. Zabráni sa tak neúmyselnému rušeniu chránených živočíchov a zároveň sa eliminuje riziko úrazov návštevníkov, či prípadných nežiadúcich javov v rekreačných lesoch Bratislavy.

Bunkre a ich bezprostredné okolie bude slúžiť i na vzdelávacie účely. Pribudnú tu makety netopierov, špeciálne búdky, budú sa tu organizovať i podujatia pre verejnosť. „Mestské lesy ich majú v pláne využijú i v rámci lesnej pedagogiky. Nadviaže sa tak na aktivity, ktoré tu pre netopiere ochranári realizujú od tohtoročného leta,“ dodáva Jana Znášiková z MLB.

Zimuj├║ci netopier oby─zajn├z foto_m. noga.jpg
autor: Mgr. Michal Noga

Od augusta sme začali s prieskumom výskytu netopierov v oblasti Železnej studienky, sami sme boli prekvapení ich početnosťou a druhovým zložením. Na odchyt netopierov sa mohla prísť pozrieť i verejnosť, spolu s deťmi sme vyrobili i netopieriu búdku a priblížili prácu chiropterológa,“ dopĺňa V. Nemček. „Napriek rôznym poverám, ktoré sa k netopierom viažu, sme sa nestretli s negatívnym postojom k nim. Preto dúfame, že návštevníci Mestských lesov budú chápať a rešpektovať i sezónne uzavretie troch vojenských bunkrov a netopiere budú môcť v pokoji prezimovať.“ uzatvára M. Noga.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X