Byty pre ľudí z reštituovaných domov budú aj v Matadore

mapa

Približne 580 bytov musí mesto obstarať ako náhradné bývanie pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave. Náhradné bývanie musí bratislavská radnica zabezpečiť do konca roka 2016.

Asi polovica z nich by mala vyrásť v bývalom priemyselnom areáli Matador v Petržalke, kde chce byty stavať taliansky investor. Zvyšok náhradných bytov zvažuje mesto postaviť na svojich pozemkoch. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Taliansky investor, ktorý vlastní pozemky v bývalom priemyselnom areáli Matador, radnici ponúkol, že v rámci prvej etapy výstavby tu postaví 272 náhradných nájomných bytov. „Projektovú a inžiniersku činnosť si rieši investor vo vlastnej réžii, momentálne vo veci projektu náhradných nájomných bytov Matador prebieha územné konanie, príslušným stavebným úradom je Mestská časť Bratislava – Petržalka,“ vysvetlila Skokanová. Ako dodala, s výstavbou bude môcť začať investor až po vydaní stavebného povolenia, o ktoré môže požiadať až po získaní právoplatného územného rozhodnutia o umiestnení stavby. Podľa informácií od bývalého vedenia hlavného mesta investor návrh na vydanie územného rozhodnutia podal vlani v júli.

Výstavba bytov v Matadore však spĺňa potreby menej než polovice žiadateľov. „Hlavné mesto je povinné obstarať taký počet bytov, koľko nárokov na bytovú náhradu bolo, resp. ešte bude priznaných, t.j. približne 580 bytov,“ vysvetlila Skokanová . Ako dodala, radnica preto rieši viacero foriem obstarania náhradných bytov, medzi nimi napríklad výstavbu na vlastných, mestských pozemkoch. O ktorých lokalitách konkrétne radnica uvažuje Skokanová nepriblížila. Na výstavbu náhradných bytov má mesto už len necelé dva roky, hotové musia byť do konca roka 2016. Obyvatelia z reštituovaných bytov však zatiaľ na ulici neskončia, podľa zákona môžu reštituované byty užívať dovtedy, kým im mesto nezabezpečí náhradné bývanie.

Na výstavbu náhradných bytov pre obyvateľov z reštituovaných domov môže mesto požiadať o dotáciu zo štátneho rozpočtu. Zo zákona je na obstaranie jedného metra štvorcového bytu vyčlenených maximálne 1 000 eur, v tom sú zarátané aj náklady na vybudovanie potrebnej technickej infraštruktúry a na obstaranie pozemku na výstavbu, informovala v minulosti radnica. O príspevok od štátu môže mesto žiadať až po vydaní právoplatného stavebného povolenia. Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pre štvor- až päťčlennú rodinu ide o trojizbový byt o výmere do 75 metrov štvorcových.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk