Bývalá sudkyňa bratislavského okresného súdu, známa z kauzy Búrka je vinná z ohýbania práva

justičná palác, okresný súd BA I
Foto: ilustračné, SITA

Miriam Repáková podľa prokuratúry v kauze Technopol Servis rozhodla v prospech Mariana K.

Bývalá sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Miriam Repáková známa z kauzy Búrka je vinná z ohýbania práva. Rozhodla o tom samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste medzi obvinenou a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry.

Zároveň Repákovej uložila trest dva roky väzenia podmienečne odložený na dobu troch rokov a tiež zákaz vykonávať funkciu sudkyne po dobu štyroch rokov. Rozhodnutie je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok nepodať voči nej odvolanie.

Podľa prokuratúry Repáková ako sudkyňa Okresného súdu Bratislava I rozhodla v roku 2017 v prospech podnikateľa Mariana K. v kauze známej ako Technopol Servis. Konkrétne vydala neodkladné opatrenie – takzvaný rozsudok pre zmeškanie napriek tomu, že na to neboli splnené zákonné podmienky. Repáková bola obvinená v rámci kauzy Búrka ešte na jar 2020. Pôvodne bola stíhaná pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, skutok však neskôr prekvalifikovali.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas akcie s názvom Búrka ešte v marci 2020 zadržala spolu 13 sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jednu advokátku a dve civilné osoby.

Zadržaných obvinili prevažne z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu alebo z marenia spravodlivosti. Okrem Miriam Repákovej bola medzi obvinenými napríklad aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika J.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk