Bývalého prezidenta Michala Kováča prevezú na lafete, je to tradícia

Prípravy na štátny pohreb, lafeta, Michal Kováč
SITA

Telesné pozostatky prezidenta Michala Kováča prevezú vo štvrtok počas štátneho pohrebu z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca na lafete delostreleckej húfnice, ktorá je upravená na protokolárne účely.

Počas smútočného sprievodu bude zahalená štátnou vlajkou a bude ju ťahať vojenské vozidlo. Informácie súvisiace s prvým štátnym pohrebom v ére samostatnosti Slovenska zverejnila Kancelária prezidenta SR. Informáciu poskytol hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Prevoz telesných pozostatkov na lafete s vojenskými poctami zodpovedá historickým tradíciám bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale aj spôsobu vzdania úcty v iných krajinách. Podobne použili lafetu pred piatimi rokmi na pohrebe prezidenta Václava Havla, rovnako viezla na poslednej ceste prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka a prezidenta Ludvíka Svobodu. Aj telesné pozostatky rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila a poľského prezidenta Lecha Kaczyńského prevážali na delostreleckej lafete zahalenej štátnou vlajkou, informuje Krpelan.

Prípravy na štátny pohreb, lafeta, Michal Kováč
Lafeta delostreleckej húfnice 122 mm vz. 38/74 z fondu Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Foto: SITA

Delostrelecká húfnica váži 2 790 kilogramov a jej maximálny dostrel bol takmer 12 kilometrov. Do výzbroje Československej armády sa rekonštruovaná húfnica dodávala v rokoch 1975 až 1978. Po roku 1993 prevzala časť húfnic do svojej výzbroje aj Armáda Slovenskej republiky. Z jej výzbroje boli húfnice vz. 38/74 vyradené začiatkom roka 1994.

Štátny pohreb prezidenta Michala Kováča bude vo štvrtok. V tento deň bude v čase od 8. do 17. hodiny štátny smútok. Ministerstvo vnútra už vyzvalo všetky štátne orgány a inštitúcie, ako aj orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak štátneho smútku. Štátne vlajky by mali byť spustené do pol žrde a vyvesené budú aj čiernej zástavy. Zakázané sú aj hazardné hry.

Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť s prezidentom Michalom Kováčom na Bratislavskom hrade v stredu. Na Hrade bude vo štvrtok aj prvá časť štátneho pohrebu, odtiaľ sa smútočný sprievod spolu s rakvou presunie cez Palisády do Prezidentského paláca, kde sa uskutoční posledná rozlúčka s vojenskými poctami. Vojaci na jeho počesť vypália salvy. Telesné pozostatky následne prevezú na civilnom vozidle na zádušnú omšu v Dóme sv. Martina. Rodina sa s Michalom Kováčom rozlúči na súkromnom obrade na Ondrejskom cintoríne v Bratislave. Pohreb organizuje štátna komisia, ktorú schválila vláda SR spolu s členmi rodiny Michala Kováča.

V Prezidentskom paláci je pre verejnosť k dispozícii kondolenčná kniha. Zapísať sa do nej môžete od 9. do 17. hodiny.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom