Aby bol váš ibištek budúci rok plný kvetov: čo s ním robiť teraz v októbri

ibištek
ibištek Foto: www.depositphotos.com

Ibištek, okrasná rastlina, ktorá je tiež symbolom Haiti, si našla miesto nielen v slovenských záhradách, ale aj interiéroch. Ak túžite po tom, aby váš ibištek budúci rok bohato kvitol, je potrebné venovať mu správnu starostlivosť už teraz. Ako na to?

Ibištek – nielen krásna rastlina, ale aj prírodný liek

Ibištek s veľkými, pestrofarebnými kvetmi je nádhernou ozdobou akéhokoľvek priestoru. Mnohí si ho však vážia nielen pre jeho vzhľad, ale aj pre jeho liečivé účinky. Z niektorých druhov ibišteka sa pripravuje čaj, ktorý podporuje zdravie pečene, znižuje krvný tlak, zlepšuje trávenie a posilňuje imunitný systém. Hoci má tento čaj kyslastú chuť, v Mexiku ho považujú za elixír mladosti, zatiaľ čo v Egypte sa používa ako osviežujúci nápoj pod názvom karkadé.

Ibištek ako dekorácia pre interiér i exteriér

V slovenských domácnostiach a záhradách sa pestujú rôzne druhy ibištekov. Najznámejším izbovým druhom je ibištek čínsky, známy svojimi krásnymi červenými kvetmi, ktoré však rýchlo odkvitajú. V záhradách dominujú odolnejšie odrody, ako syrský a bahenný ibištek, ktoré sú schopné zvládať aj drsnejšie klimatické podmienky. Aby ste však dosiahli bohaté kvitnutie v budúcej sezóne, treba dodržať niekoľko zásad.

Starostlivosť o vonkajšie odrody ibišteka

Syrský a bahenný ibištek zvládajú mrazy, ale mladé rastlinky potrebujú ochranu pred silným chladom. Použiť môžete netkanú textíliu alebo iný vhodný materiál. Prerezávanie odložte na jar – najlepší čas je v marci alebo apríli, keď rastlina začína aktívne rásť.

Izbový ibištek – ako ho pripraviť na ďalšiu sezónu

Izbový ibištek si vyžaduje viac pozornosti. Na jeseň ho presaďte do priepustnej pôdy s menším obsahom rašeliny. Kvety umiestnite na chladnejšie miesto s dostatkom denného svetla, kde nebude vystavený priamemu teplu z radiátorov či krbov. Ibištek nemá rád nadmerné polievanie, ale rovnako neznesie ani suché podmienky, preto ho pravidelne zalievajte, aby mal vždy dostatok vlhkosti.

Zima je ideálny čas na zastrihávanie. Od decembra do januára rastlinku výrazne skráťte, odstráňte slabé a prerastené vetvičky. Týmto spôsobom podporíte rast nových výhonkov a zabezpečíte si bohaté kvitnutie na jar.

Ako rozmnožiť ibištek z odrezkov

Odrezané vetvičky z ibišteka môžete použiť na jeho rozmnožovanie. Zastrihnite ich šikmo, ponorte do rastového stimulátora a vložte do črepníka s vhodným substrátom. Alternatívne ich môžete ponoriť do vody, kde časom pustia korienky.

Škodcovia na ibišteku: ako ich odhaliť a bojovať proti nim

Ibištek môže byť napadnutý škodcami, ako sú molice. Tieto malé motýliky sa usádzajú na spodnej strane listov a živia sa šťavami z rastliny, čo ju oslabuje. Pri každej zálievke preto skontrolujte listy, či neobsahujú škodcov. Ak ich nájdete, použite insekticíd alebo biologickú ochranu, napríklad parazitickú osičku Encarsia formosa.

S náležitou starostlivosťou sa váš ibištek odvďačí nádhernými kvetmi a stane sa výraznou ozdobou vášho domova či záhrady v nadchádzajúcej sezóne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk