Skvelé tipy na dôkladné čistenie radiátorov a šetrenie energie

čistenie radiátora
čistenie radiátora Foto: www.shutterstock.com

Rovnako ako okná, aj radiátory si zaslúžia pravidelnú údržbu aspoň dvakrát do roka. Nielenže tým zlepšíte ich vzhľad, ale zároveň znížite spotrebu energie.

Prečo radiátory čistiť? Prach môže byť problém

Stalo sa vám, že po zapnutí radiátora sa miestnosťou šíril nepríjemný zápach? Tento jav je často spôsobený nánosom prachu, ktorý sa na radiátoroch hromadí počas jari a leta. Tento prach obsahuje zmes šupiniek kože, vlasov, textilných vlákien či hmyzu. Všetok tento organický materiál sa rozkladá a s prvými dňami vykurovacej sezóny ho teplý vzduch rozfúka po miestnosti, čo môže zhoršiť dýchacie problémy, alergie alebo astmu. Pravidelné čistenie radiátorov preto rozhodne netreba podceňovať.

Čo potrebujete na čistenie radiátorov?

Na čistenie vám postačia základné veci, ktoré už doma určite máte. Vezmite si vysávač, vedro s vodou, prachovku, handričku, uterák, čistiaci prostriedok alebo mydlo, rukavice, jemnú kefku a tenkú tyčku. Ak váš vysávač nemá dostatočný výkon, môžete si pomôcť fénom. Pod radiátor umiestnite vlhký uterák a pomocou fénu nastavte najvyšší výkon. Fúkajte prach z radiátora smerom dolu – prach sa zachytí na uteráku, čím ho odstránite, keď vysávač nestačí.

Je ideálne vykonať toto čistenie vždy ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny.

Ako vyčistiť článkový radiátor?

Článkový radiátor, nazývaný tiež rebrový, je o niečo jednoduchší na čistenie ako plochý. Pred začiatkom čistenia sa uistite, že radiátor je vypnutý a studený. Nasaďte si rukavice a vysávačom odstráňte prach a pavučiny z povrchu radiátora. Ak máte problém dostať sa medzi jednotlivé rebrá, použite úzky nadstavec na vysávači. Na ešte lepší výsledok použite prachovku na neprístupné miesta. Potom handričku namočte do roztoku vody a saponátu a dôkladne vyčistite celý povrch radiátora. Ak sú medzi rebrami ťažko prístupné miesta, obtočte handričku okolo tenkej tyčky, čo vám pomôže dosiahnuť na tieto miesta. Na veľmi znečistené miesta môžete použiť jemnú kefku, ale dávajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch radiátora. Na záver povysávajte priestor pod radiátorom, kde sa počas čistenia mohlo usadiť množstvo prachu.

Čistenie plochého radiátora – krok za krokom

Čistenie plochého radiátora, známeho aj ako panelový, môže byť trochu náročnejšie kvôli horšiemu prístupu k niektorým miestam. Najprv odstráňte bočné kryty a vrchnú mriežku. Potom vysávačom odstráňte všetok prach. Na dôkladné utieranie použite mikrovláknovú handričku s čistiacim prostriedkom. Po vyčistení vráťte kryty naspäť na miesto a nezabudnite tiež povysávať priestor pod radiátorom.

Zníženie teplotných strát pomocou radiátorovej fólie

Jedným zo spôsobov, ako znížiť tepelné straty v domácnosti, je použitie špeciálnej fólie, ktorá sa umiestňuje za radiátor. Táto fólia môže znížiť úniky tepla až o 45 %, čím vám pomôže ušetriť na vykurovaní.

Nezabúdajte ani na vykurovacie telesá v kúpeľni

Vykurovacie telesá v kúpeľni tiež potrebujú pravidelnú starostlivosť. Vzhľadom na to, že sú často vystavené vysokej vlhkosti, je zvýšené riziko množstva baktérií. Preto im venujte dostatočnú pozornosť. Pri čistení postupujte rovnako ako pri bežných radiátoroch, ale namiesto bežných čistiacich prostriedkov použite tie, ktoré sú určené na nerezové povrchy. Na čistenie úzkych priestorov môžete použiť aj starú zubnú kefku.

Týmto spôsobom udržíte nielen radiátory v dobrom stave, ale zároveň zlepšíte kvalitu vzduchu v domácnosti a ušetríte na nákladoch na vykurovanie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk