Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 najkrajších letničiek, ktoré sa sami vysemeňujú

reklama:
reklama:
4. júla 2017 Rady a tipy od
06 4.jpg
Foto: www.imgur.com

Letničky, ktoré nasadíte iba raz a rok čo rok budú kvitnúť a vysemeňovať sa, vám spestria záhradu bez námahy.

Pripravili sme prehľad tých najkrajších:

Výhody samovysemeňovacích letničiek

  1. sú lacné (vysadiť záhradu trvalkami vás môže výjsť dosť draho, no ak sa rozhodnete pre letničky, dostanete veľa muziky za málo peňazí)
  2. kvitnú celú sezónu a skvele vypĺňajú miesta medzi trvalkami
  3. ak ich už nechcete vo svojej záhrade, jednoducho ich odstránite pred vysemenením
  4. spomínali sme už že sú lacné?

Každá letnička zo zoznamu je vhodná pre všetky teplotné pásma na Slovensku:

1.Tarica Alyssum

Rod Alyssum zahŕňa viac ako 100 druhov a ide väčšinou o nízke pôdopokryvné letničky, ktoré sa bohato sami vysemeňujú a porkývajú veľké plochy. Tarice sú veľmi atraktívne pre opeľovačov vrátane včiel. Zvyčajne majú malé jemné kvietky vytvárajúce husté koberce rôznych farieb.

01 10.jpg
Foto: www.imgur.com

2. Nechtík Lekársky Celandula officinalis

Kvitne jasnými oranžovými kvetmi od skorého leta až po prvé mrazy. Obľubuje slnečné stanovištia a často sa používa aj na výsadbu do kvetináčov. Zároveň je to aj známa  liečivá bylinka

02 9.jpg
Foto: www.imgur.com

3. Nevädza poľná Centaurea cyanus

Táto letnička má sýtomodré kvety, ktoré sa taktiež používajú na liečebné účely. Kvitne od júna do septembra. Vo voľnej prírode ju môžeme nájsť na okrajoch obilných polí na suchých, kamenistých miestach.

03 7.jpg
Foto: www.imgur.com

4. Kleoma tŕnitá Cleome hasslerana

Kleoma je rýchlo rastúca jednoročná rastlina s dramaticky veľkými, voľnými kvetmi v tvare guľôčok a sladkastou vôňou. Atraktívne kvitnutie v odtieňoch ružovej, fialovej alebo bielej trvá od skorého leta až po prvé mrazy. Môže dorásť až do výšky 180 cm, takže je vhodná do kombinovanej výsadby za nižšími rastlinami. Ako náhle dobre zakorení je odolná proti suchu.

04 6.jpg
Foto: www.imgur.com

5. Krásnoočko Coreopsis tinctoria

Krásnoočko existuje aj vo forme trvalky, no jeho jednoročná forma taktiež vyniká krásnymi kvetmi so zaujímavou kresbou. Krásnoočko má veľa kultivarov s rôznymi farebnými kombináciami. Táto rýchlorastúca rastlina dorastá až do výšky jedného metra.

05 6.jpg
Foto: www.imgur.com

6. Krasuľka Cosmos bipinnatus

Ak sú nádherné veľké kvety jednou z vašich požiadaviek, krasuľka bude pre vás perfektná. Aj keď je to letnička, veľmi rada sa vysemeňuje. Kvitne od leta až do skorých mrazov a obľubuje slnečné stanovištia. Aj krasuľka má veľké množstvo variet, takže si ju môžete vybrať takmer v akejkoľvek farbe.

06 4.jpg
Foto: www.imgur.com

7. Mliečnikovka obrúbená Euphorbia marginata

Tiež známa pod názvom “sneh na horách” je zaujímavá listami s bielo sfarbenými okrajmi ktoré zdobia záhradu od jari do jesene. Kvitne jemnými bielymi kvietkami od Júla do októbra.  Dorastá do výšky 60 cm.

07 4.jpg
Foto: www.imgur.com

8. slezovka trojklanná Malope trifida

Kvitne nádhernými veľkými kvetmi v tvare trumpety od leta do jesene. Dorastá do 1,5 m a je dostupná vo viacerých kultivaroch a farbách od bielej cez ružovú, červenú až fialovú. Slezovka je veľmi nenáročná na pestovanie a pritom je veľmi efektná.

08 4.jpg
Foto: www.imgur.com

9. Černuška damascénska Nigella damascena

Kvety černušky sú fascinujúce vo všetkých fázach kvitnutia. Najznámejšia je vo svojej modrej variete no poznáme ju aj v iných farbách. Černušku okamžite spoznáte podľa jej našuchorených kvetov a vzdušných listeňov. Kvitne niekoľko týždňov od neskorej jari a ak sa vysemení tak môže kvitnúť opäť na jeseň.

09 4.jpg
Foto: www.imgur.com

10. Mak vlčí Papaver rhoeas

Jasnočervené kvety vlčieho maku môžme vidieť i na našich lúkach a rumoviskách. Kvitnú pár týždňov od neskorej jari a po odkvitnutí ostávajú po kvetoch nápadné ornamentálne tobolky. Vlčí mak obsahuje alkaloidy takže sa používa aj ako liečivá bylinka (vo väčších dávkach je jedovatý). Vlčí mak môžete vysadiť kdekoľvek na slnečné stanovište a rozžiariť si záhradu bez akejkoľvek následnej údržby.

10 4.jpg
Foto: www.imgur.com

Tipy pre úspech

  1. Aby sme pomohli kvetom vysemeniť sa a zabezpečiť tak rastlinky aj na budúcu sezónu, mali by sme nechať kvety aj po odkvitnutí bez rezu.
  2. Ak chcete pridať mulč, vyberte si radšej štrk a kamennú drvinu namiesto kôry a drevnej štiepky. Nie príliš hrubá vrstva štrku umožní semenám preniknúť k pôde.

Samovysemenenie letničiek nie je vždy zaručené a každý rok môže byť iné. V tom je však jeho krása a vždy je potešením vidieť minuloročné letničky objaviť sa aj na miestach kde by sme ich nečakali.

Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými letničkami v komentári tohto článku.

ZDROJ: chovatelahospodar.sk

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.