Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 tipov, ako sa správať k svojim zlatým aj strieborným šperkom a ako ich čistiť doma

reklama:
reklama:
čistenie šperkov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Aby ste navrátili svojim šperkom stratený lesk, musíte sa o ne pravidelne a správne starať.

čistenie šperkov
www.gettyimages.com

Ak ich nosíte denne, aspoň raz mesačne ich treba vyčistiť, aby ste z nich odstránili prach, pot a mastnotu. Samozrejme si ich môžete nechať vyčistiť v zlatníctve, ale nič nebráni tomu, aby ste sa do toho nepustili sami. Na domácom čistení zlata a striebra nie je nič zložitého, ani časovo náročného. Stačia vám k tomu prostriedky, ktoré máte bežne doma, zaberie to len niekoľko minút a vaše šperky budú opäť vyzerať ako nové.

Doma čistite predovšetkým šperky bez perál, koralov, jantáru a drahých kameňov. Saponát aj mydlo by mohli vsadené kamene poškodiť, a to by bola škoda. Krehké kamene (jantár, koral) i tvrdé kamene (rubín, diamant) opláchnite len vodou, nepoužívajte žiadne chemikálie. Perly sa najlepšie udržujú čisté nosením, ak ich nenosíte, občas ich preleštite jelenicou. Porézne kamene (opál, tyrkys) by sa nemali umývať vôbec, lesk obnovíte jelenicou.

Ako čistiť zlaté šperky

Šperky zo zlata majú veľkú výhodu, že nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zlato nekoroduje a neoxiduje, preto si dlho udržiava svoj prirodzený lesk. To ale neznamená, že nepotrebuje pravidelnú údržbu. Zlato je odolný kov, ktorého povrch len tak neporušíte, takže domáce čistenie má zelenú.

mydlová voda

Zlaté šperky ponorte do misky s teplou vodou (asi 500 ml) s niekoľkými kvapkami tekutého mydla alebo saponátu na umývanie riadu, počkajte, až sa špina rozpustí (3 až 5 minút), a potom opatrne vyčistite mäkkou zubnou kefkou, ak je to potrebné . Skôr než vodu vylejete, tak skontrolujte, či v miske niečo nezostalo. Šperky opláchnite pod tečúcou vodou, rozložte na utierku, osušte (môžete fénom nastaveným na najnižší stupeň) a vyleštite mäkkou, najlepšie flanelovou handričkou.

jedlá sóda

Do rajnice nalejte asi 750 ml vody, 3-5 kvapiek tekutého mydla alebo saponátu a 1 vrchovatú lyžičku jedlej sódy. Vložte zlaté šperky. Priveďte do varu, nechajte asi 2 minúty povariť a zložte z platničky. Potom šperky vyberte, prípadné výraznejšie nečistoty jemne vyčistite mäkkou kefkou, opláchnite, osušte a preleštite handričkou.

Ako čistiť strieborné šperky

Údržba strieborných šperkov je náročnejšia ako u zlatých, pretože na vzduchu striebro rýchlo oxiduje a čierná, a tak striebro musíte čistiť častejšie. Dobré je zaobstarať si strieborný šperk, ktorého povrch je potiahnutý vzácnym rhodiom, ktoré tvoria ochrannú vrstvu, chráni proti černaniu a vďaka tvrdosti aj proti poškriabaniu. Potiahnutie šperkov rhodiom vytvára navyše zaujímavejší vzhľad.

Ako ušetriť v domácnosti

Striebro najskôr vyčistite v mydlovej či saponátovej vode ako zlato. Ak je šperk silne znečistený alebo zašlý, použite roztok na čistenie striebra. Nemal by sa však používať na šperky s kameňmi.

Sóda

Nekovovú misku vyložte alobalom alebo do misky položte hliníkovú lyžičku, pridajte 1 lyžicu jedlej sódy a zalejte asi 600 ml horúcej vody. Do roztoku vložte strieborné šperky a nechajte ich v ňom zhruba 3 minúty. Potom ich opláchnite studenou vodou a do sucha utrite mäkkou handričkou.

ocot

Do 750 ml horúcej vody pridajte 1 lyžicu octu a nechajte v nej striebro zhruba 15 minút. Potom opláchnite a utrite do sucha.

citrón

Do 500 ml horúcej vody vytlačte šťavu jedného veľkého citróna, vložte do nej zašednuté strieborné šperky a nechajte najmenej 30 minút pôsobiť. Následne utrite obrúskom a vyleštite flanelom.

soľ

Do misky vystlanej alobalom vložte strieborné šperky, pridajte 1 lyžicu kuchynskej soli a zalejte 200 ml vriacej vody. Nechajte pôsobiť, kým striebro nebude čisté.

7 tipov, ako sa správať k svojim zlatým a strieborným šperkom

  1. Na noc odkladajte náušnice, prstienky, retiazky a náramky do šperkovnice, nespite v nich. Skladajte šperky pred vstupom do bazéna, pretože chlór im neprospieva, predovšetkým zlato robí krehkejším.
  2. Po každom zložení retiazky, náušníc a náramku skontrolujte, či sú v poriadku všetky očká a zapínanie.
  3. Retiazky a náhrdelníky pred uložením vždy zapnite, aby sa nezauzlili. Najlepšie je, keď ich zavesíte na háčiky.
  4. Zauzlovanú retiazku položte na kúsok papiera na pečenie a na na uzlík kvapnite trochu detského oleja. Rozmotajte opatrne pomocou dvoch ihiel.
  5. Prstienky, hlavne tie s kamienkami, odložte pri práci rukami (práca na záhrade, miesenie cesta, umývanie riadu, ručné pranie), len tak predídete ich zašpineniu, ale hlavne poškriabaniu alebo uvoľneniu kameňov.
  6. Zlaté šperky, ktoré nenosíte každý deň, zabaľte do papierových vreckoviek a uchovávajte jednotlivo v škatuľkách (nie plastových), aby sa nepoškodili.
  7. Strieborné šperky baľte do hodvábneho papiera, nikdy ich nedávajte do plastových vreciek, zráža sa v nich vlhkosť, ktorá urýchľuje černanie. Majte ich v dobre uzatvárateľných škatuľkách, aby neboli na svetle a vzduchu.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.