Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj doma vás potrápia alergény, aké to sú?

reklama:
reklama:
Alergény
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Alergie nie sú len záležitosťou jari, ale dokážu znepríjemniť život v akomkoľvek ročnom období. V bezpečí pred nimi nemusíte byť ani doma.

V domácom prostredí nás najčastejšie ohrozujú roztoče, plesne, zvieracia srsť, ale aj pele.

Alergény
www.gettyimages.com

Poradíme vám, ako riziko alergénov doma znížiť na minimum.

Neželané roztoče

Majú radi teplo a vlhko, a preto sa usídľujú v lôžkovinách, záclonách, závesoch, kobercoch či plyšových hračkách. Následkom toho môžeme trpieť nádchou, kašľom a dýchacími ťažkosťami, ktoré môžu vyústiť v astmu, ekzém, zápal spojiviek, zlý spánok či únavu.

Zbavte sa čo najväčšieho počtu textilu: obrusov, prikrývok, kobercov, tapiet, čalúneného nábytku, závesov, záclon atď. Pre alergikov sú ideálne vonkajšie rolety a žalúzie alebo medziokenné žalúzie. Existuje aj špeciálna posteľná bielizeň, ktorej štruktúra je tak hustá, že skrze ňu drobní škodcovia neprejdú.

Tiež oveľa častejšie perte, raz za 7-10 dní pri teplote 60 ° C s pracími prostriedkami proti roztočom. Ak máte doma nejakého plyšáka, dajte ho na 24 hodín do mrazničky a potom ho vyperte a dobre vysušiť, aby nezostal navlhnutý. Zvážte obstaranie kvalitného vysávače s HEPA filtrom, ktorý dokáže zachytiť alergény.

Neviditeľné plesne

Plesne sa nemusia tvoriť len vo vlhkých kúpeľniach či pivniciach, môžu sa skrývať za lištami podláh alebo na stenách za nábytkom či tapetami. Aj na zemine v kvetináči izbových rastlín sa pri prílišnom zalievaní môže objaviť biely plesňový povlak.

Preto je treba dostatočne doma dobre vetrať a plesniam predchádzať. Pravidelné vynášajte kôš na odpadky a vymývajte ho, kontrolujte aj potraviny v chladničke. Pokiaľ pleseň objavíte, zničte ju dezinfekčnými prípravkami na plesne. Pomôžu tiež odvlhčovače a čističky vzduchu.

Jemný peľ

Alergia na peľ patrí medzi najčastejšie. Ani keď sa pred ním zatvoríte doma, nepomôžete si – peľ totiž preniká do miestností nielen otvorenými oknami, ale prinášame si ho zvonku na oblečení, vlasoch, ale aj na srsti domácich miláčikov …

Preto je pri ťažkostiach potrebné sa hneď po príchode domov prezliecť, osprchovať a umyť si vlasy, prípadne dôkladne vyčesať psí kožúšok. Na ten môžete použiť samočistiacu kefu, ktorá vyčesáva chlpy zo srsti a nasáva ich skôr, než sa do priestoru rozptýlia alergény. Zdrojom domáceho peľu môžu byť ale aj niektoré izbové rastliny, obzvlášť tie kvitnúce.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.