Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké bylinky sú mrazuvzdorné, aké môžete nechať vonku a prečo je potrebné tieto nádoby zatepliť?

reklama:
reklama:
Bylinky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Aké bylinky treba pred zimou umiestniť do interiéru?

Bylinky
www.gettyimages.com

Mrazuvzdorné bylinky

Z vytrvalých bylín, ktoré majú často drevnaté stonky, vydržia vonku zimu takmer všetky miestne druhy. Napríklad šalvia, levanduľa, mäta, materina dúška, pamajorán a ďalšie .. Ak však hrozia mrazy je dobré aj tieto bylinky zakryť netkanou textíliou, izoláciou zo opadaného lístia, čečiny, slamy.  Dobré je tiež mulčovanie pôdy pod bylinkami, ktoré chránia korene rastlín a pôdu pred premrznutím, ale aj stratou vlahy. Aj mulčovať možno hocičím. Okrem mulčovacej kôry možno použiť slamu, lístie.

Mráz znáša zle napríklad rozmarín, ktorý prežije len miernejšie zimy, potom je potrebné preniesť ho do interiéru a zazimovat ho. Umiestnite ho na svetlé, ale chladnejšie miesto, mladé rastlinky však pokojne aj do vykurovanej miestnosti, vyžadujú vlhší vzduch a rosenie. Zazimovanie vyžaduje tiež vavrín, preto je pestovaný v mobilných nádobách a na zimu premiestňovaný do interiéru. Vavrín má tú výhodu, že si ho v mobilnej nádobe ľahko vytvarujete do požadovaného tvaru.

Zateplenie mobilných nádob

Vo voľných záhonoch prikrytých lístím, čečinou či snehovou perinou, vydržia mnohé bylinky, ale ak ich pestujeme v mobilných nádobách, vyžadujú zazimovanie alebo zateplenie nádob, aby nepremrzli korene rastlín. Umiestnite ich na chránené, záveterné miesto. Čím je nádoba menšia, tým je väčšie riziko premrznutia koreňov. Nádoby možno izolovať polystyrénom, bublinkovou fóliou, jutou, rákosovou rohožou a ďalšími materiálmi. Prípadne možno rastliny aj s nádobami zapustiť do pôdy záhonov alebo bylinky celé alebo z časti zakryť čečinou.

Bylinky v byte za oknom

Nie všetkým bylinkám sa v zime v interiéroch darí, mnohé však možno s úspechom priebežne používať v kuchyni čerstvé až do jari. Stačí obstaranie nových sadeníc, delenie, prípadne vybratie sadeníc z pôdy a presadenie do kvetináčov. Takto sa bude dariť napríklad pažítke, mäte, majoránke, petržlenu, šalvii, tymiánu, estragónu, bazalke, oregana a iným. V byte ich umiestnite na slnečné až mierne tienisté stanovište. Najčastejšie nájdu uplatnenie na vnútorných okenných parapetoch kuchýň a vo vykurovaných zimných záhradách. Do interiéru premiestnite chúlostivejšie bylinky k zazimovaniu ešte pred príchodom teplôt nižších ako 0  oC.

Herbs that grow in winter.jpg

Na jeseň rastú rastliny pomalšie a pripravujú sa na zimu. Pokiaľ ich ale prenesiete domov a využijete na rýchlenie pre zimný zber kvalita týchto byliniek vôbec nebude zlá. Užite si aj v zime luxuse vlastnej bylinkovej záhradky, hoci v interiéri za oknom.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.