Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maxresdefault.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
4. februára 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Aké fólie a textílie sa dajú využiť v záhrade?

Ponuka netkaných textílií a fólií, ktoré sa dajú využiť v záhrade, je veľmi široká.

S ich výberom vám pomôže gramáž (hmotnosť v gramoch na meter štvorcový), účel a rozmery. Líšia sa aj farby výrobkov.

Netkané textílie

Netkané textílie vám pomôžu predovšetkým v predjarí a na jar a potom na jeseň, kedy predlžujú dobu pestovania a dozrievania niektorej zeleniny a v zime, keď ochránia prezimujúce rastliny.. Netkaná textília nahradí prirodzenú tepelnú ochranu rastlín snehom, aj keď  existujú aj prírodné alternatívy (mulč, slama, čečina, seno, lístie, a iné..). Netkanou textíliou tiež môžete na jar prikryť výsevy, aby vám rastliny vyklíčili rýchlejšie a rovnomernejšie, pričom boli zároveň chránené pred škodcami.

Bežne sú ponúkané napríklad biele netkané textílie v gramážach okolo 17 až 20 g / m 2 a 45 až 50 g / m 2 . Tieto textílie možno použiť na tepelnú, ale aj svetelnú ochranu rastlín a zmenšujú odparovanie vody. Ťažšie textílie sa pre zmenu vyrábajú v prevedení čiernom a hnedom a používajú sa predovšetkým ako podkladový a mulčovací materiál. Spevnenie svahu, zakrytie plôch, podklad pri pokládke dlažby, podklad pod mulčovaciu kôru a pod .. Tieto textílie majú väčšiu mechanickú odolnosť a tmavé farby pre zmenu násobia nepriepustnosť UV žiarenia.

Ako delíme textílie:

Textílie delíme podľa farieb. Biele sú určené na zakrývanie celých rastlín, pretože prepúšťa dostatok slnečného žiarenia, avšak naopak bráni priamemu slnečnému úpalu. Zároveň ochráni predovšetkým na jar sadenice pred škodcami, dažďom, chladom, ale aj mrazom.
Čierne netkané textílie slnečné žiarenie naopak neprepúšťajú, a keďže sú aj mechanicky veľmi odolné, sú určené predovšetkým na boj proti burinám. Hnedé textílie potom plnia rovnakú funkciu ako čierne, pôsobia prirodzenejšie a z diaľky splynú s terénom. Preto sa používajú na zakrývanie okrasných záhonov a pri terénnych úpravách. Mulčovacie textílie môžeme použiť na prekrytie a prehriatie záhonov pred výsevom či výsadbou. Predávajú sa tiež ešte pevnejšie netkané textílie v šedej farbe. Tie sa však používajú hlavne v stavebníctve, napríklad ako jedna z podkladových vrstiev pod dlažby, aby cez škáry medzi dlaždicami neprerástla burina. Na podobné účely sa ale používajú aj textílie tkané, ktoré sú drahšie, o to dlhšie však vydržia.
Netkané textílie sa tiež delia aj podľa spôsobu použitia.
Mulčovacie textílie prepúšťajú vzduch a vodu a zároveň bránia prerastaniu burín (používajú sa preto pod mulč z kôry drevín). Tieto textílie tiež vytvárajú a udržiavajú mikroklímu a pôdnu vlhkosť, sú odolné a majú dlhú životnosť, možno je dokonca použiť aj viacnásobne. Krycie textílie sú však navyše schopné ochrániť celé rastliny či ich časti pred mrazom, dažďom a krupobitím, ale aj škodlivým hmyzom, vtákmi a inými škodcami. Tieto svetlé, najčastejšie biele textílie sú veľmi ľahké, aby nepoškodili rastliny . A tie najľahšie biele textílie sú tiež vhodné na zakrývanie výsevov.

Fólie

Ak je široká ponuka netkaných textílií, o to širšia je ponuka fólii. Tie najsilnejšie a najodolnejšie zabezpečia, aby nepresakovala voda zo záhradného jazierka, tie najtenšie môžeme využiť k ochrane záhonov, pričom napríklad jahody vysadíme do prerezaných otvorov. Samostatnú kapitolu tvoria typy fólií vhodných k zakrytiu konštrukcií fóliovníkov, čo je obdoba skleníkov či parenísk, sklo je nahradené priesvitnou alebo priehľadnou fóliou.

Sunbelt_pots

Predovšetkým odolné agrofólie majú vysokú trvanlivosť a stabilitu voči UV žiareniu. Ich hmotnosť (gramáž) je pritom 150 g / m 2 . Väčšinou sa predávajú v cenách za bežný meter, ale v rôznych šírkach. Pri rozumnom zaobchádzaní vám tieto fólie vydržia 4 až 5 rokov.

Či už použijete textíliu či fóliu, musíte materiál zaťažiť a ochrániť pred vetrom. Možno tiež zakúpiť materiály so zosilneným okrajom. Ak oplášťujú fóliovník či parenisko, je potrebné použiť plastové spojky či podložky, aby sa fólia netrhala. Obzvlášť spojky sú ideálne pre prípad, že nemožno konkrétny druh fólie zvárať.

 

reklama:

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies