Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké polohy sú pre spánok najvhodnejšie? A kedy naopak telo zbytočne trpí?

reklama:
reklama:
Spánok
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Kvalitu nášho spánku ovplyvňuje celý rad faktorov. Okrem prostredia (teplota, osvetlenie, hlučnosť) je dôležitá aj voľba postele, respektíve matraca.

Nemenej dôležitú úlohu hrajú tiež správne zvolené vankúše a prikrývky. Zanedbateľná nie je ani dĺžka spánku.

Spánok
www.gettyimages.com

Ako správne ležať v posteli?

V posteli strávime až dve pätiny svojho života. Tento čas by sme mali využiť tak, aby si naše telo kvalitne oddýchlo. Kto sa ráno prebúdza svieži,  nemusí nič na svojich návykoch meniť. Tým, ktorí majú zdravý chrbát, by nemala pri spaní vadiť žiadna pozícia. Ideálne je, ak polohy v spánku striedame. Zatiaľ čo pri zaspávaní môžeme mať polohu pod kontrolou, neskôr meníme svoju polohu bez toho , že 3,si to uvedomujeme. Možno vás prekvapí, že počas noci zmeníme svoju polohu až 30x. Zamyslieť by sa nad svojou obľúbenou polohou pri spánku mali tí, ktorí pociťujú po prebudení únavu či bolesti. Veľakrát stačí málo – často pomôže pri spaní zvoliť vhodnejšiu polohu, popr. prehodnotiť množstvo náplne vo vankúši či jeho umiestnenie. Kto trpí nejakými bolesťami chrbta, mal by nájsť takú polohu, ktorá by jeho ťažkosti neprehlbovala.

Poloha v ľahu na chrbte býva doporučovaná ako najlepšia. Podporuje totiž zdravé narovnanie chrbtice. Táto poloha sa odporúča tiež tým, ktorí mávajú problémy so žalúdočnými kyselinami. Vhodná je pre ženy s väčším poprsím. Naopak sa príliš nehodí pre tých, ktorí sa stretávajú s chrápaním alebo trpia syndrómom spánkového apnoe.

Spanie na boku je vhodnou možnosťou pre tých, ktorí majú s polohou na chrbte ťažkosti. Je zároveň pohodlnou variantou pre tehotné ženy. Spanie na ľavom bohu pomáha proti páleniu záhy či pri zažívacích problémoch.

Spanie na bruchu pomáha proti bolestiam bedrovej chrbtice. Výhodou je, že dochádza k vyrovnaniu tlakov v medzistavcových platničkách chrbtice. Všetko však môžeme pokaziť príliš „Napuchnutým“ vankúšom. Ak je vankúš príliš naplnený, skôr alebo neskôr sa dostavia bolesti v oblasti krčnej chrbtice. Nepriaznivé je tiež to, že pri spaní na bruchu máme dlhý čas neprirodzene otočenú hlavu jedným smerom, čím najviac trpí krčná chrbtica. Odborníci nemajú radi túto polohu aj pre to, že zvyšuje tlak na kĺby, rôzne skupiny svalov a krk. V neposlednom rade treba spomenúť, že spanie na bruchu prispieva k tvorbe vrások. Vhodná nie je ani pre ženy s väčším poprsím – znižuje jeho pevnosť.

Pozícia v klbku (tzv. Embryonálna poloha) býva označovaná za najmenej vhodnú. Zvlášť ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie, tak často pokračujú v celodennom hrbení chrbtice. Nevýhodou tejto polohy je tiež zhoršené dýchanie.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.