Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ezdoor fire.jpg
18. novembra 2016 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Ako kúriť v krbe?

Krbová vložka potrebuje pre svoje ideálne horenie dosiahnuť minimálnu teplota v ohnisku, aby bol proces spaľovania efektívny a účinný a nemala špinavé sklo a špinavú výstelku ohniska.

Táto minimálna teplota sa líši od modelu, zvyčajne je to 450 ° C a pre jej dosiahnutie je potrebné krbovú vložku min. 1 až 1,5 hodiny rozkurovať.

Najmä pri roztápaní ohniska a rozohrievanie komína je potrebné, aby teplota v ohnisku postupne počas 1 až 1,5 hodiny vzrástla nad 400 ° C. Rast teploty je obmedzovaný najmä prikladaním, kedy pri každom otvorení dvierok dochádza k podstatnému ochladeniu priestoru ohniska vďaka prístupu „chladného“ vzduchu z miestnosti, ktorá má teplotu iba cca 20-25 ° C.

05 fireplace safety.jpg

Aké drevo je vhodné?

Dobrá funkčnosť krbu je závislá na kvalite a zloženie dreva, ktorým v krbe kúrime. Ideálna je kombinácia dostatočne presušeného mäkšieho a tvrdého dreva. Rýchlejšie horiace mäkké drevo podporí rozhorenie tvrdého dreva, ktoré horí pomalšie a dlhšie. V dostatočne roztopenom krbe potom môžeme horenie podporiť aj kvalitnými drevenými briketami.

Akonáhle sa krbová vložka a predovšetkým jej výstelka (liatina, šamot ..) a komín dostatočne nahrejú, stačí do krbovej vložky len prikladať a udržiavať teplotu. Všetky nečistoty sa vypália a sklo i výstelka ohniska budú krásne čisté.

V krbe jednoducho roztopíme tak, že na hornú stranu polienka položíme kúsok tuhého podpaľovača, ktorý zapálime, do tvaru pyramídy pokladáme triesky z mäkkého dreva a všetko zaklopíme niekoľkých polienkami z mäkkého, poprípade tvrdého dreva.

Drevo používané pre spaľovanie v krbovej vložke nesmie byť čerstvé alebo majúci vysoký obsah živíc, drevo výhradne suché o maximálnej vlhkosti do 20%, najlepšie bez povrchovej vlhkosti (ponechanej pri izbovej teplote aspoň deň pred kúrením). Čerstvé drevo je nutné nechať vysušiť pod dobre vetraným prístreškom po dobu najmenej dvoch rokov, čím stratí cca 80% vlhkosti.

Ezdoor fire.jpg

Prekurovanie krbu je riziko

Okrem správneho kúrenia v krbovej vložke je treba sa o ňu správne starať. To znamená dve veci. Po prvé krbovú vložku nepretápať a za druhé správne čistiť ako krbovú vložku, tak spalinové cesty.

Prekúrením krbovej vložky sa rozumie rozpálenie krbovej vložky na vyššiu teplotu, než na akú je konštruovaná. Prekúrenie je spôsobené naložením nadmerného množstva paliva oproti výrobcom predpísanej hodnote do krbovej vložky a tým spôsobená príliš vysoká teplota v krbovej vložke. Príliš vysoká teplota spôsobuje nefunkčnosť jej jednotlivých častí alebo dokonca jej deformáciu.

Prekúrení krbovej vložky je relatívne častý prípad a zvyčajne vtedy prestáva platiť záruka výrobcu. Pozná sa aj podľa toho, že prestane fungovať alebo začne viaznuť načítavanie a pojazd krbovej vložky, a tiež podľa toho, že jednotlivé exponované plechové časti krbovej vložky nadobudnú modrastého sfarbenia. Prekúrenie krbovej vložky je často nevratný jav a jediným riešením je výmena poškodených dielov krbovej vložky za nové alebo dokonca výmena celej krbovej vložky.

Čistenie a údržba 

Čistenie krbovej vložky a všetkých spalinových ciest vrátane komína sa nesmie zanedbávať. Jeho frekvencia záleží na frekvencii kúrenie v krbovej vložke. Čím častejšie sa v krbovej vložke kúri, tým častejšie je potrebné ju a spalinové cesty čistiť.

Ab_696405_05a.jpg

Všeobecne platí, že teplovzdušné krbové vložky je potrebné čistiť aspoň raz ročne. Teplovodné krbové vložky je potrebné čistiť častejšie, a to minimálne dvakrát do roka ako samotnú krbovú vložku, tak dymovody vedúce do komína a komín samotný.

U teplovodných krbových vložiek je nutné okrem samotnej krbovej vložky a komína čistiť tiež teplovodný výmenník. Vo výmenníku dochádza k odovzdávanie tepla medzi horúcimi spalinami (dymom) a chladnou vodou. Na vodou zvnútra ochladzovanú oceľovú stenu teplovodného výmenníka prilepené časti spalín, čo spôsobuje tzv. Dechtovanie.

Dechtovanie je proces, počas ktorého vzniká decht na povrchu teplovodného výmenníka. Vrstva tohto dechtu postupne narastá, izoluje a redukuje spalinovú cestu, čím znižuje efektivitu odovzdávania tepla na povrchu výmenníka. Pri intenzívnej prevádzke je ideálne čistiť teplovodný výmenník aspoň raz za mesiac. Tým sa zaistí ideálny prenos tepla medzi spalinami a ohrievanou vodou a teda vysoká účinnosť teplovodnej krbové vložky.

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies