Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
121773 587f8f8717c9c_new brighton full gutter.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:

Ako na jarnú starostlivosť o odkvapy?

Odkvapy vám môžu zabezpečiť väčšie množstvo zálievkovej vody pre použitie v záhrade.

Jedná sa aj o nebezpečnú pascu pre rad drobných vtákov ..

O odkvapy sa treba riadne starať, aby nám slúžili..

Benefits of zinc gutters.jpg

Na jar sa preto oplatí odkvapy po celom obvode domu alebo chalupy riadne skontrolovať, či nie sú upchaté, ohnuté po tuhej zime, keď ich môže poškodiť zľadovatený sneh alebo hrdza a teda sa oplatí uvažovať o ich výmene za nové.

Príčinou upchania najčastejšie býva nahromadené lístie z jesene. Vďaka tomu dochádza k pretekaniu odkvapov. Voda si potom hľadá náhradnú cestu a steká po vonkajšej stene. Takýto stav by ste mali riešiť okamžite, inak dôjde k navlhnutiu vonkajšej izolácie a muriva.

121773 587f8f8717c9c_new brighton full gutter.jpg

Ako na čistenie odkvapov?
Na vyfúkanie alebo upratovanie lístia využijeme vysávač / fúkač , ten odstráni aj väčšie vrstvy lístia, zvlášť, ak nie je príliš vlhké.

Veľmi šikovným pomocníkom je adaptér čistič odkvapov , pripojiteľný k tlakovým umývačkám. Vďaka špeciálnemu tvaru držiaku trysiek a veľmi dlhej prívodnej hadici je odkvap umytý priebehu niekoľkých minút. Adaptér sa jednoducho pripojí na tlakovú umývačku, držiak upevní na odkvap a je možné začať pracovať. Vďaka rôznym tryskám je práca pohodlná a veľmi rýchla. Jednoduchšie riešenie predstavuje zahnutý nadstavec na ovládacej pištoli tlakových umývačiek.

Pasce, v ktorých zbytočne hynú vtáky
Odkvapy, zvlášť tie, ktoré ústia do nádob s vodou alebo obecnej kanalizačnej rúry, predstavujú veľmi nebezpečné pasce pre drobné vtáky. Hľadajú tu ako úkryt, tak namiesto pre hniezdenie. Často tu môžeme naraziť na vrabce nalebo dažďovníkov, tí najčastejšie pod strechou a v odkvapoch hniezdia.

V rámci jarnej údržby je určite vhodné preveriť, či záhyby v odkvapových rúrach neslúžia ako hniezdo, pretože ak príde intenzívnejší dážď, celé hniezdo aj s prítomným vtáctvom môže uhynúť. Preto sa určite oplatí odtokové rúry zabezpečiť aspoň plastovým pletivom, aby sa sem drobní vtáci nemohli dostať.

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies