Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na výber materiálov na lepenie a škárovanie veľkoformátov?

6. júla 2022 Architektúra od
White bathroom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
modern luxurious bathroom in house on a beach Foto: klient

Ak sa vám páči veľkoformátová dlažba alebo obklad, musíte zohľadniť všetky špecifiká ich realizácie. Len vtedy budú vyzerať perfektne. Je nutné mať pripravený kvalitný podklad, lepiť vhodnou lepiacou maltou a škárovať škárovacou maltou, ktorá vzhľad obkladu krásne dotvorí.

Základné požiadavky na lepiacu maltu

Vysoká počiatočná pevnosť, zrýchlené tvrdnutie a tuhnutie, maximálna hrúbka lôžka 20 mm. Zároveň je ideálne, aby bola lepiaca malta rýchla a flexibilná. Pri rýchlo tvrdnúcich maltách je dlažba pochôdzna už po 2-4 hodinách, čo znamená, že môžete oveľa rýchlejšie začať škárovať. Rýchlosť tuhnutia oceníte nielen v interiéri, ale i exteriéri, najmä v období, kedy denné teploty klesajú k 5 °C.

Ako si lepiacu maltu vybrať?

Zároveň záleží, čo všetko chcete maltou lepiť. Môžete si vybrať z mált univerzálnych alebo prispôsobených rôznym povrchom (napr. kamenina, minerálne podklady, povrchy, ktoré sú frekventovane zaťažované). Vhodnou cestou je poradiť sa s odborníkmi. Tí vám taktiež poradia, ako lepiacu maltu namiešať tak, aby bol výsledok perfektný, a to nielen pri veľkých formátoch.

Po lepení prichádza škárovanie

Pre dokonalý konečný výsledok je dôležitý výber škárovacej malty. Často si vyberáme len podľa vhodnej farby, no myslieť by sme mali aj na ďalšie parametre, akými sú oblasť použitia, formát a tvar obkladu, šírka škáry, druh a kvalita obkladu či dlažby. Netreba zabudnúť ani na odolnosť voči vlhkosti, mrazu či plesniam. Odporúčame sa taktiež odborníkov pýtať na to, akú farebnú stálosť má vami vybraná škárovacia malta.

Ktorú maltu na škáry vybrať?

Plusom je, ak vami vybraná škárovacia malta tuhne rovnomerne a taktiež, ak má vodoodpudivý efekt. Škáry tak vďaka nemu môžu dlhšie vyzerať ako nové. Najnovšie trendy zároveň smerujú k veľmi úzkym škáram, pri ktorých je vhodné vybrať si hladký typ malty.

Po nanesení malty do škár je znovu nutné čakať niekoľko hodín na jej úplne zaschnutie, i pri „škárovačkách“ existujú typy, ktoré sú rýchlotvrdnúce a umožnia pohyb v miestnosti už po 2-4 hodinách. Následne si tak už môžete užívať pohľad na svoje dielo.

Pri výbere konkrétnych mált odporúčame vždy kontaktovať odborníka (výrobcu, predajcu či majstra). Podľa vašej situácie a želaní vám poradia, ktoré produkty si vybrať tak, aby konečný obklad či dlažba splnili vaše očakávania. Či už si dlažbu či obklad budete pokladať sami alebo za pomoci majstra, použitie kvalitných produktov je vždy základom.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.