Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. októbra 2018 Rady a tipy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Ako sa zbaviť mole šatníkovej? Tu je 7 domácich prostriedkov, ktoré skutočne zaberajú!

Moľa na prvý pohľad nevyzerajú pri najmenšom ako škodová zver, ale opak je pravdou.

Tento malý hmyz vyzerá podobne ako motýle, ale v oveľa menšej verzii.

Sú si rozdielni vo veľkosti, tvaru a farbe. A rovnako ako motýle patrí do order Lepidoptera rodiny.

Avšak, mole prevyšujú motýle počtom v pomere 10 – 1 a sú nočným hmyzom, čo znamená, že sú najviac aktívne v noci. Mole nepredstavujú okamžitú hrozbu pre ľudí, ale pôsobí veľké škody na Vašom oblečení, čalúnenie a jedálenských položkách vo vašej špajzy.
01.png

Čo priťahuje mory do vášho domu?

Tento malý hmyz nájdete schovaný vo vašich zásuvkách, čistiarenských košoch a šatniach, kde rozhryzú vaše najdrahšie oblečenie a spôsobia diery vo vašich obľúbených svetroch a kabátoch – majú záľubu v kašmíre a vlne. Mole preferujú teplé, tmavé priestory ako napríklad vnútri vašich pohoviek a pokrývok. Môžu byť malé ako chcú, ale tieto malé stvorenia sa dokážu prehrýzť aj cez kožu, áno kožu! Zaujímavé je to, že to nie sú dospelé mory, ktoré spôsobujú škody na vašej módne odevy, ale sú to larvy.

Dospelé mory nemajú ústa! Prekvapujúce, ja viem!

02.png

7 Prírodných domácich prostriedkov pre zbavenie sa môr!

Vašim prvým krokom by malo byť dôkladné uprataní akéhokoľvek, alebo všetkých miest, kde ste zbadali mory. Vyčistite vaše kredenca a vyhoďte všetky jedlo a položky, ktoré sa dostali do kontaktov s morami. Ak sú mory prítomné vo vašej kuchyni, tak zbadáte pavučiny môr, výlučky a bude tu tiež odporný smrad. Dobrou správou je to, že existujú určite prírodné prostriedky proti tomuto otravnému hmyzu!

Indický orgován (zaderach indický)

Známy tiež ako Zaderach indický, indický orgován funguje ako dobrý repelent proti morám. Listy tejto prírodnej byliny môžu byť tiež použité tak, že sa položí do vašich kuchynských kredenci (čerstvé listy sú najlepšou možnosťou). Pokiaľ máte prášok Indického orgovánu, rozprášte ho po vašich policiach a iných priestoroch vo vašej šatni. Môžete tiež kúpiť olej zaderachu indického a nechať ho presiaknuť do bavlnených guličiek a potom ich položiť po celom vašom dome v priestoroch, ktoré sú zamorené morami. Táto metóda by mala mory vyhnať z Vášho domu raz a navždy.

Škoricové tyčinky

Zabaľte pár kúskov škoricových tyčiniek do papiera a položte ich do šatní, kredencov a šuplíkov. Vôňa odoženie mory ďalej a zabráni ostatným vstup. Vôňa škoricových tyčiniek môže byť trochu prekonávajúci, to je tiež dôvod, prečo je tak dôležité je najskôr zabaliť. Ak sa vôňa škorice zachytí na vašom oblečení, dôkladne ho vyperte až potom, čo mory zmizne.

Čedarové kúsky

Ak môžete získať čedarové kúsky, tak to urobte, sú veľmi efektívne v eliminácii môr. Mory zjavne nemôžu vystáť túto vec, preto si ponechtejte balíček čerstvo nakrájaných čedarových kúskov v zamorenej oblasti a mory to udrží ďaleko preč. Tieto užitočné čedarové drevené kotúče môžu byť uložené na vešiakoch, aby to mory držalo ďalej od poškodzovania vašej odevu.

Kremelina

Efektívny prírodný prostriedok proti množstvu Škodcovia, hmyzu a zamorenie hlodavcami; je vrecúško s kremelinou vo vašom dome. Je to biely prášok, ktorý bol vytvorený rozlomením mäkkých sedimentárnych hornín. Nemá vôňu a nie je toxický voči ľuďom či domácim miláčikom. Môžete použiť tento prostriedok vo vašich kredencoch, šuplíkoch, šatniach a kdekoľvek inde, kde ste zbadali mory.

Od tej doby, čo sa mory vyliahnuť, je pre nich kremelina pomerne smrteľná. Ak jej prehltnú, vnútri je to roztrhá, pretože prach kremeliny má veľmi ostré kúsky. Ak prekonajú prach kremeliny, tak im ale stále roztrhá ich ochranný kryt, a eventuálne je vysuší a zabije. Je to otázka pár minút. Akonáhle sa mory raz stretnú s kremelinou, tak vaše problémy s morami sú preč.

Vysávanie

Vysávač sa nezbavuje iba prachu, mŕtveho hmyzu a kusov jedla a iných vecí, z ktorých sa mory môžu kŕmiť. Robí toho oveľa viac, vysávanie môže chytiť mory, ktorých ste si ani nevšimli a pritom sídli na vašich záclonách, kobercoch a prikrývkach. Aby ste sa dostali poriadne do týchto ťažko prístupných oblastí, určite si zaobstarajte vysávač, ktorý má špeciálny nástavec a HEPA filter, ktorý dokáže skutočne zachytiť prach a špinu.

Pri vysávaní nenechajte žiadne kusy neotočený; dostaňte sa do všetkých trhlín, dier, do okenných ríms, pod posteľ a gauč, dovnútra do kredencov, proste VŠADE!

Borax

Ďalšie přídodní metóda, ktorá zabíja tyhle škaredé škodcu, ale nepôsobí Vám žiadnu zdravotnú ujmu počas procesu. Môžete vytvoriť návnadu na mory zmiešaním kukuričnej múky s boraxom a následným umiestnením do obalu. Inštalujte návnadu tam, kde mory okupujú vašu miestnosť a kontrolujte miesto pravidelne raz za pár dní, aby ste odstránili mŕtve mory. Budete musieť obnoviť návnadu každé 3 týždne.

Borax môže byť tiež použitý samostatne; najskôr upracte oblasti, pretože to je naozaj preventívne metóda. Po tom, čo ste dôkladne upratali a vyčistili vaše šuplíky, kredence a šatne od prachu a špiny, pokropte trochou prášku bóraxu tie miesta, kadiaľ by sa mory mohli dostať. Môžete tiež pokropiť trhlinky, miesta za prístrojmi, gauče a tiež miesta, kde sa môže tento šikovný hmyz schovať.

Levanduľové sáčky

Pár rôznych bylín ako je materina dúška a rozmarín sa môžu ukázať ako užitočný prostriedok v eliminácii môr. Avšak, nič sa neukázalo byť efektívnejším, ako je levanduľa. Môžete si vybrať levanduľový sprej, a alebo použiť sušenú levanduľu, pokiaľ jej máte, ako získať. Niektorí ľudia si vytvára svoje vlastné levanduľovej sáčky tým, že nasypú levanduľový prášok do malých kúskov oblečenia, ktoré potom zaviažu, aby sa prášok nevysypal.

Levanduľovej sáčky môžete položiť do vašich kredencov a šatní, aby to udržalo mory ďaleko od vás. A ako bonus je to, že váš odev bude parfémované sladkou levanduľovou vôňou.
03.png

Prevencia proti zamorenie morami!

Poznáte to príslovie, ktoré hovorí, že „prevencia je lepšia ako prostriedok“, myslím si, že sme sa dnes naučili to, že to je pravda. Je lepšie sa preventívne brániť proti zamorenie morami, než sa pokúšať zbaviť tohto otravného hmyzu vo vašom dome.

Tu sú spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť v prevencii proti invázii môr do vášho domova.

  • Každých pár mesiacov sťahujte nábytok po vašom dome; posteľ, jedálenský Stu a stoličky, gauče, atď. Zapamätajte si, že sa mory rady schovávajú vo tmavých priestoroch, takže ak budete pravidelne sťahovať vaše veci, tak sa nebudú mať kam schovať.

K záchrane odevov pred jej zničením morami je tu pár dôležitých vecí, ktoré môžete urobiť:

  • Nainštalujte svetla do vašej šatne, aby sa tieto otravní tvorovia nemleté ​​kam schovať.
  • Uistite sa, že vaše oblečenie je čisté a zbavené od omrviniek, škvŕn, a iných kúskov jedla. Mory nežerú vaše oblečenie, pretože im chutí ich príchuť; ale v skutočnosti hľadajú malinké zvyšky jedla, ktoré môže byť na ňom.
  • Oblečenie, ktoré je citlivé na mory (hodváb, vlna) by malo byť vyprané a bezpečne schované do odevných tašiek, a alebo do plastických vzduchotesných obalov.
  • Ak kúpite použité, alebo staré oblečenie, umiestnite ho do sušičky, aby sa poriadne zahrialo. Musia byť dôkladne vyčistené pred jeho zavesením vo vašej šatni. Môže sa stať, že práve týmto spôsobom nalákate mory dovnútra vašej šatne bez vášho vedomia.
  • To isté platí pre použitý nábytok, poriadne ho vyčistite a zbavte ho všetkého prachu, než ho nasťahujete do vášho domova.
04.png

Stretávate sa s problém otravných molí? Podeľte sa o svoje skúsenosti, tipy a triky, ako proti týmto tvorom účinne bojovať! Radi uvidíme Vaše príspevky nižšie v komentároch.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies