Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podlahové kúrenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podlahové kúrenie www.gettyimages.com
23. septembra 2021 Rady a tipy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Ako si doma správne odvzdušniť podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie, aj keď to vlastne nie je žiadna novinka, je známe už z antiky, napriek tomu patrí k najmodernejším vymoženostiam súčasného stavebníctva. Podlahové kúrenie nie je vidieť, je lacné na prevádzku a je „nízkoteplotné.“ Pravdepodobne ho máte v novostavbe, ale môže sa použiť pri rekonštrukcii staršieho objektu. Používajú sa dva základné druhy a to elektrické a teplovodné. Teplovodné treba odvzdušniť pred vykurovacou sezónou.

Ako na to?

  1. Ak máme teplovodné podlahové kúrenie, môže sa stať, že sa zavzdušnenie a tlaku vykurovacieho systému bude kolísať. Ďalšie závada sa vyskytne, keď niektoré okruhy kúrenie už od začiatku nefungujú. To potom je samozrejme vada už priamo v inštalácii, kedy firma nedodrží postupy a podobne. Neverte, keď firma ubezpečuje, že sa do niekoľkých dní systém rozbehne a všetko bude v poriadku.
  2. Každé vykurovanie, ktoré obsahuje vodu, je potreba odvzdušňovať, nie inak tomu je aj u podlahového kúrenia. Každý systém podlahového teplovodného vykurovania by mal mať odvzdušňovacie ventily v rozvádzači a tiež priamo na kotle. Tými sa vzduch vypúšťa automaticky, len raz za čas sa musí dopustiť chýbajúce voda. Ovšem, ak budeme dolievať vodu príliš často, môžeme spôsobiť prasknutie kúrenie. To potom poznáme podľa toho, že sa nám anhydrit v niektorom mieste premáča.
  3. Keď budeme chcieť vyskúšanie jednotlivé okruhy, vypneme obehové čerpadlo a súčasne uzavrieme všetky vetvy kúrenia. Potom budeme po jednej jednotlivé vetvy otvárať a počkáme, až z nich vyjde vzduch. Takto odvzdušníme celý systém.
  4. Porucha môže byť aj v odvzdušňovacom ventile. ten sa treba zasekne, potom ho len povolíme a zatlačíme pružinku.
  5. Chyba môže byť aj v zle navrhnuté expanznej nádobe. Ak je menšie, budú problémy s tlakom, sa zavzdušňováním, ale tiež so správnou funkčnosťou niektorých okruhov, pretože v podlahovom kúrení je pomerne veľa vody.
  6. Ak sa chceme niektorým problémom vyhnúť, môžeme do systému umiestniť Spiroventil, čo je odvzdušňovací a odkaľovací ventil. Ten sa montuje na prívod z kotla, ktoré je najteplejším miestom systému. Tým sa viditeľne zlepší odvzdušnenie a súčasne voda vo všetkých okruhoch zostane čistá.
  7. Ak budú problémy s odvzdušňovaním aj tlakom v systéme teplovodného podlahového kúrenia dlhodobejšieho rázu, možno to riešiť aj inými spôsobmi, ale to riešme radšej konzultácií s firmou, ktorá systém zhotovila. Tá má s tým určite väčšie skúsenosti, pokiaľ nejde napríklad o „suseda“, ktorý je len kúrenár a robil takú vec prvýkrát. Dokonca sa uvádza, že dokonalé vyladenie odvzdušnenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.
reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.