Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obr1_rekonstrukcia.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. júna 2017 Architektúra od TS VÚB

Ako ušetriť náklady za energie? Máme pre vás 6 tipov, na ktoré by ste pri rekonštrukcii mali myslieť

Vďaka moderným technológiám máme dnes niekoľko možností, ktorými môžeme svoje bývanie skrášliť a zároveň znížiť mesačné náklady s ním spojené. Ak aj vy chcete ušetriť na bývaní a znížiť energetickú náročnosť vášho domova, teraz je ten správny čas na rekonštrukciu. Prax totiž ukazuje, že aj rekonštrukcia s pôžičkou môže prebiehať tak, že sa bude úver z veľkej časti splácať sám.

Bohužiaľ, Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami aj dnes zaostáva vo využívaní moderných a efektívnych technológií, ktoré znižujú náklady na bývanie. Zaujímavosťou je, že u Slovákov práve náklady na energie a bežný chod domácnosti tvoria až sedminu celkových výdavkov na spotrebu. Po rekonštrukcii je však možné dosiahnuť až 90% úsporu.

Ako na to?

Základom je vytvorenie akejsi „škrupiny“, vďaka ktorej nebude teplo unikať z domu von. Zateplený dom či byť preto prináša dlhodobé šetrenie a zároveň zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti. Najvýraznejšie úspory dosiahnete nielen zateplením, ale aj správnym výberom okien a tiež ohrevom vody. Na to, ako dosiahnuť čo najnižšie náklady, sme sa spýtali odborníka na nízkoenergetické domy a byty pri rekonštrukcii Bjorna Kierulfa.

Praktické rady odborníka

Ako ušetriť pri rekonštrukcii na nákladoch za energie radí Bjonr Kierulf.

0br2_odbornik_bjorn kierulf.jpg

1. Zateplenie

Podľa Kierulfa je zateplenie pod 30 centimetrov pre majiteľa z dlhodobého hľadiska strata, prináša totiž menej úspor. Pre pasívny štandard je ideálnych až 40 centimetrov izolácie pri stropoch a strechách a pri stenách 30 centimetrov. Materiálov je veľké množstvo, od neekologického, ale cenovo najefektívnejšieho polystyrénu a minerálnej vlny až po ekologické materiály ako drevovláknité dosky, slama či fúkaná celulóza. Výber materiálu závisí od viacerých faktorov a netreba ho podceňovať. A ešte jeden dôležitý fakt – úniky sú najvýraznejšie cez strechu, a preto je izolácia stropu či podkrovia najdôležitejšia.

House attic under construction

2. Okná

Výber materiálu je veľmi dôležitý. Ideálne sú okná s vonkajším hliníkovým profilom zaručujúcim oveľa dlhšiu životnosť – vyše 30 rokov. Pri oknách s trojsklom už je zaručený úplný teplotný komfort, pretože vnútorné sklo má teplotu vnútorného prostredia – keď stojíte pri okne, nemáte pri ňom pocit chladu. Dvojsklo takýto komfort nezabezpečí a má vyššie tepelné straty. Vyberajte si kvalitný rám, pretože tie lacné výrazne zvyšujú tepelné straty aj napriek použitého trojskla. Rovnako dbajte aj na správne osadenie, aby nevznikli tepelné mosty v miestach napojenia. Vzduchotesné zabudovanie okennými páskami vám zabezpečí aby, ste už nikdy viac nemali v dome prievan.

3. Tepelné mosty

Tepelné mosty sú nielen miestami, v ktorých dochádza k výraznému úniku tepla z vnútorných priestorov, ale sú predovšetkým zdrojom škôd. V týchto miestach chlad vniká dovnútra, čo môže pri teplotách pod nulou spôsobiť, že steny plesnivejú a ničia samotnú stavbu. Dajú sa jednoducho identifikovať špeciálnymi termo-kamerami a následne zaizolovať tak, aby k stratám neprichádzalo.

4. Vzduchotesnosť

Zbytočne zateplíte svoj dom, pokiaľ vám cez škáry v strope, dverách či oknách uniká vzduch. V zime stačí výraznejší vietor vonku a teplý vzduch začne z vášho domu unikať. Pri novostavbách aj rekonštrukcii odporúčame si dať robiť takzvaný Blower Door Test (tlaková skúška budovy), vďaka ktorému sa ľahko identifikujú miesta únikov, a tým kvalita prevedenia stavebných prác.

5. Voda

Výrazný zdroj úspor je ohrev teplej vody. Samozrejme aj samotná voda je dôležitá, a preto je vlastná studňa či zberná nádrž na dažďovú vodu dobrým spôsobom pre ďalšiu úsporu. Pri ohreve je ideálne využiť slnečné kolektory, ktoré vám vodu zohrejú zadarmo vždy, keď zasvieti slnko, alebo malé tepelné čerpadlá.

6. Rekuperácia vzduchu

Aj keď rekuperácia vzduchu neprináša výrazné finančné úspory, zvyšuje vaše pohodlie a nemusíte myslieť na pravidelné vetranie vášho domu alebo bytu – vyvetrané bude vždy a stále. Rekuperácia je technológia, ktorá odoberá zo vzduchu teplo a odovzdá ho čistému vzduchu z vonku, ktorý si púšťate dovnútra. Je to jedinečný spôsob, vďaka ktorému vám pri vetraní domu neuletí teplo von oknom

Nemáte peniaze na rekonštrukciu? Tu je jednoduché riešenie

VÚB banka v aktuálnej ponuke prináša zvýhodnený spotrebný úver na rekonštrukciu vo výške 6 000 eur so splátkou 89 eur mesačne po dobu 96 mesiacov. „Za posledné dva roky, viac ako polovica úverov nad 5000 eur, bola určená práve na rekonštrukcie, či vylepšenie bývania,” uvádza Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverových produktov VÚB.

Mnohí majitelia nehnuteľností si však chcú počkať a na rekonštrukciu si našetriť. Pravdou však je, že čím skôr rekonštrukciu zrealizujete, tým viac v konečnom dôsledku ušetríte. “Motiváciou rekonštrukcie zameranej na úsporu energií sú pre majiteľa predovšetkým oveľa nižšie náklady na energie, ktoré veľmi často prevýšia náklady na úver. Takisto vyšší komfort bývania v zime aj v lete a dlhodobé zhodnotenie nehnuteľnosti,” vysvetľuje Bjorn Kierulf.

Viac informácií o spotrebnom úvere nájdete TU.

Obr3_okna.jpg

Príklad s výmenou okien s pôžičkou:

V dome v Poprade už treba nevyhnutne vymeniť okná, celkovo 20m2. Rozhodujete sa medzi kvalitným drevohliníkovým oknom s dvojsklom a superkvalitným pasívnym oknom s trojsklom.

Náklady na straty energie cez staré okná -1004 eur ročne

Pred výmenou mal klient staré drevené okná s Uw= 1,8W/m2K, ktoré neboli tesne zabudované (prefukovalo cez ne).

Výpočet:
Tepelná strata: 1,8W/m2K x 97kKh/rok x 20m2 = 3492 kWh/rok
Infiltrácia: 20m2 x 5m3 x 0,33Wh x 97kKh = 3201 kWh/rok
Celkové straty: 6693kWh/rok
Kvôli netesnostiam sa tepelné straty skoro zdvojnásobia

Energetické straty cez okná boli celkovo 6693kWH/rok a náklady sú 1004€/rok.

Nové okná Nezateplený drevohliníkový profil s dvojsklom (Uw= 1,3W/m2K) Drevohliníkový „pasívny“ profil s trojsklom
(Uw= 0,7W/m2K)
Náklady na nové okná = výška pôžičky 5760 eur 7040 eur Cena okna s dvojsklom je 288€/m2 s DPH a s trojsklom 352€/m2 s DPH, tj. trojsklo je drahšie približne o 20%.
Náklady na straty cez nové okná 2522kWh/rok = 378 eur/rok 1358kWh/rok = 204 eur/rok. S trojsklom ušetríte skoro až o polovicu viac. Podmienkou je správne zabudovanie.
Úspory energie s novými oknami 626 eur/rok 800 eur/rok Pôvodné náklady 1004€ ročne – nové náklady.
Úspory energie s novými oknami za 8 rokov (doba splácania pôžičky) 5008 eur 6400 eur
Náklady na pôžičku za 8 rokov splácania 8448 eur 10328 eur
Koľko teda zaplatíte za pôžičku (a svoje nové okná) zo svojho vrecka 3440 eur 3928 eur Pôžička sa z väčšej časti splácala sama z energetických úspor.
Celkové úspory za 30 rokov minimálnej životnosti nových okien 18780 eur 24000 eur Znie to neuveriteľne, ale je to tak…
Celkové úspory za 30 rokov minimálnej životnosti nových okien po odpočítaní pôžičky 10330 eur 13672 eur Ak by zákazník chcel na oknách ušetriť a zoberie si tie lacnejšie, v konečnom dôsledku by ušetril až o 3340€ menej ako pri výbere kvalitnejších okien.

Natívny článok

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies